Jak obliczyć ekwiwalent za urlop 2021? Niestety nie każdy z niego skorzysta

Zastanwiasz się czy za niewykorzystany urlop należy Ci się rekompensata pieniężna? Niestety nie przypada ona każdemu. Sprawdź, dla kogo przewidziany jest ekwiwalent za urlop i ile on wynosi.

Z powodu różnych sytuacji zdarza się pracownikowi nie skorzystać z całego urlopu przypadającego na rok. W związku z tym wiele osób ubiega się o ekwiwalent, lecz należy pamiętać, że nie przysługuje on każdemu. Jakie warunki należy spełnić?

Zobacz wideo Anna Wendzikowska w drodze urlop spotkała fana Milika

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop 2021? Sprawdź najpierw, kto może go otrzymać

Ekwiwalent przysługuje pracownikowi, który nie skorzystał z dni wolnych z powodu wygaśnięcia umowy o pracę lub jej rozwiązania i wtedy, kiedy strony nie planują kontynuacji współpracy. W takim razie oznacza to, że pracownik nie otrzyma pieniędzy za niewykorzystany urlop podczas pracowania w danej organizacji. Dni wolne należy wykorzystać fizycznie w trakcie trwania kolejnej umowy w sytuacji, kiedy planowana jest dalsza współpraca w tym samym miejscu.

Lidl SupermarketKultowe sneakersy z Lidla już wkrótce w sprzedaży. Kiedy trafią na półki? Wiemy!

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop 2021? Skorzystaj z kalkulatora

W tym celu nie trzeba posługiwać się aplikacjami, a jedynie kalkulatorem. Współczynnik ekwiwalentu obliczysz następującym wzorem:

x = [365 dni - (liczba niedziel w roku + liczba sobót w roku + liczba dni świątecznych)]: 12

W obecnym roku współczynnik ten wynosi 21 dni. Jeżeli chcesz obliczyć ekwiwalent za jeden dzień urlopowy, należy miesięczne wynagrodzenie brutto podzielić przez 21. Przykładowo: pracownik otrzymuje pensję w wysokości 2800 zł brutto. Przysługuje mu 5 dni niewykorzystanego wolnego. Ekwiwalent wynosi wówczas:

2800/21 = 133,33 zł        133,33 zł x 5 = 666,65 zł brutto

Do kiedy można wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Prawo do tego rodzaju wolnego przysługuje każdemu pracownikowi. Nie można się go zrzec. Pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop w wyznaczonym wymiarze, ale może negocjować termin, jeżeli wybrana data przez pracownika zaburza pracę zespołu. Zaległy urlop należy wykorzystać do 30 września kolejnego roku. 

Centrum badawczo rozwojowe spółki Modern Expo4-dniowy tydzień pracy? To może być rewolucja, na którą czeka wielu

Więcej o: