"Profilaktyka 40 plus". Skierowanie otrzymasz od ręki, wystarczy spełnić jeden warunek

1 lipca ruszył program "Profilaktyka 40 plus". Osoby po 40. roku życia mogą skorzystać z pakietu badań profilaktycznych. Jak otrzymać skierowanie na badania? Gdzie znaleźć placówki realizujące program 40 plus? Odpowiadamy.

Program "Profilaktyka 40 plus" ma zachęcić pacjentów do wykonywania badań pod kątem innym niż COVID-19. Pandemia spowodowała, że Polacy coraz rzadziej sprawdzają swój ogólny stan zdrowia i nie robią badań kontrolnych. Rząd postanowił to zmienić, dlatego 1 lipca ruszył program "Profilaktyka 40 plus". 

Zobacz wideo Niedzielski: Prowadzimy systematyczne badania, które weryfikują udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek

"Profilaktyka 40 plus" - dla kogo rządowy program? 

Epidemia znacząco wpłynęła na zmianę stylu życia. Ograniczyliśmy aktywność fizyczną, wzrósł poziom stresu, czego skutkiem jest zwiększenie ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne. W czasie pandemii spadła liczba przeprowadzanych badań, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych. 

Z programu będą mogli skorzystać dorośli Polacy, którzy mają 40 lat i więcej. Dobrany indywidualnie pakiet badań laboratoryjnych pozwoli ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie i przyspieszyć proces diagnostyczny. 

"Profilaktyka 40 plus". Jak się zarejestrować? 

Osoby, które chcą skorzystać z pakietu badań w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" muszą wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ankieta oceni ryzyko występowania niektórych chorób. Po jej uzupełnieniu zostanie automatycznie wystawione e-skierowanie na odpowiedni pakiet badań.  Teraz wystarczy zapisać się na badania w placówce, która realizuje program. Jeśli nie korzystasz z IKP możesz zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Jakie badania znalazły się w pakiecie? Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn obejmuje pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca. W pakiecie dla kobiet znalazły się: morfologia, badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, badanie poziomu glukozy, próby wątrobowe, badanie poziomu kreatyniny, badanie ogólne moczu, badanie stężenia kwasu moczowego, krew utajona w kale. W pakiecie dla mężczyzn znalazły się te same badania, co w pakiecie dla kobiet i dodatkowo badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Placówki realizujące program 40 plus. Gdzie można wykonać badania? Na stronie programu znajdziesz wykaz placówek

Gdzie znaleźć placówki realizujące program? Po wypełnieniu ankiety system skieruje cię na stronę https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne. Tam, po wypełnieniu formularza, wyświetlą się najbliższe punkty diagnostyczne, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację programu "Profilaktyka 40 plus"

Więcej o: