Spis powszechny 2021 pytania - te kwestie wywołują oburzenie wśród Polaków

Uzupełnienie Narodowego Spisu Powszechnego jest obowiązkiem. Przeprowadzany jest raz na 10 lat. Zaczął się w tym roku od 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021. Wokół pytań narasta oburzenie. Niektóre są zaskakujące.

Czym jest spis powszechny? To nic innego jak badanie demograficzne i statystyczne, które pozyskuje informacje dotyczące stanu oraz struktury ludności. Z jakimi pytaniami można spotkać się w obowiązkowym kwestionariuszu? Dlaczego Polacy są nimi oburzeni?

Zobacz wideo Starcie przy mównicy sejmowej. Nitras kontra Witek, Terlecki i Kaczyński Wybierz serwis

Spis powszechny 2021 pytania - kto musi na nie odpowiedzieć?

  • Osoby fizyczne, które mieszkają na stałe lub tymczasowo w mieszkaniach, budynkach oraz innych pomieszczeniach na terenie naszego kraju.
  • Osoby fizyczne, które nie posiadają miejsca zamieszkania.

Obowiązkiem są objęte także budynki niebędące mieszkaniami. Główny Urząd Statystyczny przygotował zestaw pytań, które wzbudziły w Polakach oburzenie. Na co trzeba się przygotować?

Spis powszechny 2021 pytania - kontrowersji nie brakuje

Pytania zdążyły zaskoczyć wielu Polaków. Część społeczeństwa jest oburzona ich szczegółowością oraz tym, że dotyczą bardzo prywatnych spraw, których nie porusza się za często. Pewne osoby buntują się i mówią o naruszaniu prywatności i dlatego bronią się konstytucją, kolejni zaś boją się uzupełniania tego typu danych drogą online. Pytań jest sporo, a do najbardziej kontrowersyjnych należą te dotyczące życia w związku, współlokatorów oraz wyznawanej religii. Wielu z nas postrzega takie informacje za dane wrażliwe. 

Spis powszechny 2021 pytania - uwaga na kary

Co jeśli dana jednostka zamieści fałszywe informacje? Główny Urząd Statystyczny zaznacza, że podawanie nieprawdziwych danych może wiązać się nawet z ograniczeniem wolności do lat dwóch! W związku z tym warto traktować temat na poważnie. W przypadku odmowy udziału grozi grzywna w wysokości do 5 tys. złotych.

Więcej o: