Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - poznaj warunki. Uwaga na termin

Ten typ wolnego przysługuje pod pewnymi warunkami. Bardzo chętnie korzystają z niego matki. Dzięki urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu jest możliwe zapewnienie dodatkowej opieki nad dzieckiem. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski powinien zostać złożony jak najszybciej, ponieważ to od terminu uzależniona jest jego wysokość. Komu dokładnie przysługuje ten rodzaj wolnego i jakie warunki trzeba spełnić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski - ile trwa ten rodzaj wolnego?

Urlop macierzyński i rodzicielski to łącznie 52 tygodnie. Pierwszy rodzaj wolnego to 20 tygodni, a drugi z kolei - 32. Czas wolny od pracy można wydłużyć. Zależy to od ilości posiadanego potomstwa. Jak to wygląda w praktyce?

Urlop macierzyński

  • 1 dziecko - 20 tyg. wolnego,
  • 2 dzieci - 31 tyg.,
  • 3 dzieci - 33 tyg.,
  • 4 dzieci - 35 tyg.,
  • 5 dzieci - 37 tygodni.

Urlop rodzicielski

  • 1 dziecko - 32 tyg.,
  • 2 dzieci - 34 tygodni.

Z powyższych urlopów mogą skorzystać oczywiście rodzice. Dlaczego istotny jest termin złożenia wniosku? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - w jaki sposób go złożyć?

Z mocy prawa można złożyć wniosek maksymalnie od dnia porodu. Pracodawca powinien otrzymać dokument w ciągu 21 od daty narodzin potomka. W przeciwnym razie kwota wsparcia zostanie zredukowana. Jak to wygląda? Wniosek złożony po terminie oznacza wypłacenie 100% wynagrodzenia przez 20 tyg. urlopu macierzyńskiego oraz 6 tyg. rodzicielskiego, z kolei pod koniec urlopu otrzymuje się pomoc w wysokości 60% wynagrodzenia. Jeżeli złożymy dokumenty w terminie to przypada wówczas 80% podstawy wymiaru przez cały okres. Do wniosku należy dołączyć dane dziecka, okres wykorzystania tych urlopów oraz oświadczenie na temat tego, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego.Więcej o: