Projekt ustawy ma na celu zwiększenie ilości dni wolnych dla niektórych osób zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Pracy. Przyznanie dodatkowego wolnego zależy od długości stażu pracy. Ile musi wynosić, aby dany urzędnik cieszył się dłuższym urlopem?
Planowane jest zwiększenie ilości dni wolnych dla urzędników w wymiarze 6 dni roboczych oraz 12 dni roboczych. Drugi przywilej przysługuje pracownikom o stażu co najmniej 20-letnim. Warunkiem przyznania dodatkowego urlopu jest doświadczenie zawodowe, które wynosi minimum 10 lat. Ustawa ta jest odpowiedzią na petycję, która trafiła do Sejmu ze strony Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Poparcie uzyskała ona ze strony PIS-u, PO-KO, Koalicji Polskiej oraz Lewicy. Obowiązki osób zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Pracy nie należą do najłatwiejszych. Często wiążą się z odpowiedzialnością i niebezpieczeństwem, dlatego dodatkowe dni wolne są okazją do złapania oddechu i odpoczynku.
Zwiększenie liczby dni wolnych brzmi bardzo atrakcyjnie, ale kiedy wejdą w życie? Według Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej z PO-KO powinny one zacząć obowiązywać od 1 stycznia następnego roku. Zmiany będą wyrazem szacunku i wdzięczności za pokonywanie wielu trudności na co dzień przez urzędników. Z kolei Magdalena Biejat z Lewicy zaznaczyła, że ten projekt nie jest wystarczający. Skomentowała propozycje zmian następująco:
Potrzebne jest zwiększenie liczby inspektorów PIP, by mogli kontrolować sytuację w różnych miejscach pracy oraz potrzebne jest zwiększenie ich wynagrodzenia.