Minimalna emerytura 2021 - ile wynosi? Część emerytów będzie rozczarowana

Minimalna emerytura 2021 - informacje. Waloryzacja emerytur i rent poskutkowała zmianami, które mogą niektórych rozczarować. Ile wynosi próg minimalny w przypadku tego rodzaju świadczenia? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.

Ustawa dotycząca waloryzacji świadczeń takich jak emerytura czy renta została wcielona w życie 1 marca 2021 roku. Jej ustalenia poskutkowały tym, że wysokość powyższych form wsparcia finansowego została podniesiona o wskaźnik 4,24%. Co z tego wynika? Dlaczego niektórzy seniorzy mogą być rozczarowani?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Minimalna emerytura 2021 - ile wynosi?

W ubiegłym roku kwota minimalnego świadczenia emerytalnego wynosiła 1200 zł. W aktualnym roku, wskutek waloryzacji, emeryci i renciści mogą liczyć na wyższe wsparcie finansowe. Procent waloryzacji równa się podwyżce w wysokości 50,88 zł. W związku z tym minimalna emerytura 2021 wynosi 1250,88 zł brutto. Podwyżki dotyczą także 13. oraz 14. emerytury. Wzrost kwoty minimalnej wiąże się również ze wzrostem emerytury znacznie wyższej. Przykładowo: osoba pobierająca 1500 zł brutto dostanie o 63,60 zł więcej, natomiast senior z emeryturą 2500 zł otrzyma o 106 zł więcej. Co zatem z wysokością renty? Waloryzacja wiąże się również i ze wzrostem renty przyznawanej ze względu na częściową niezdolność do pracy - kwota 928,16 zł. W przypadku renty rodzinnej otrzymamy 1250,88 zł.

Urlopy dla urzędników - nawet do 12 dni więcej. Przed nami rewolucjaUrlopy dla urzędników - nawet do 12 dni więcej. Przed nami rewolucja

Minimalna emerytura 2021 - kto może ją otrzymać?

Nie brakuje seniorów, którzy otrzymują ten rodzaj świadczenia poniżej minimalnego progu. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy. Osobom bez wypracowania wystarczającego kapitału i zarazem ze stażem składkowym poniżej 20 lat u kobiet oraz 25 lat u mężczyzn, nie przysługuje minimalna emerytura. Taka zmiana dotyka zwłaszcza jednostki, które przez większość życia pracowały bez umowy lub były całkowicie bierne zawodowo.

Loteria szczepionkowa (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa. Jak sprawdzić wygrane? Uważaj na oszustów!

Więcej o: