500 plus na wakacje. Uważaj na nieuczciwych przedsiębiorców i nie daj się naciągnąć

Wyjeżdżasz na rodzinne wakacje? To dobry moment, aby skorzystać z bonu turystycznego, zwłaszcza że jest na to coraz mniej czasu. Do kiedy można wykorzystać bon 500 plus na wakacje? Czy trzeba składać wniosek o bon turystyczny?

Wakacje to najlepszy czas na wykorzystanie bonu turystycznego. Jego wprowadzenie miało na celu wsparcie rodzin, a także polskiej branży turystycznej przechodzącej kryzys po lockdownie związanym z pandemią. Wsparcie przyznawane jest wszystkim rodzinom z dziećmi do 18. roku życia. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Bon 500 plus na wakacje. Komu należy się bon turystyczny? Ile wynosi świadczenie? 

Polski Bon Turystyczny - tzw. 500 plus na wakacje - to świadczenie dla wszystkich rodzin z dziećmi, przyznawane bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie otrzymują do wykorzystania 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością poza bonem turystycznym otrzymują jeszcze dodatkowe świadczenie także w wysokości 500 zł. 

Bon turystyczny. Do kiedy wniosek? Bon otrzymasz bez zbędnej papierologii

"Bon turystyczny - do kiedy wniosek" to jedna z częściej wyszukiwanych fraz dotyczących bonu turystycznego. Mamy dobrą wiadomość: nie musisz składać wniosku o bon turystyczny. Świadczenie udzielane jest automatycznie każdej rodzinie z dziećmi. Bon wystarczy tylko aktywować. 

Jak uruchomić bon turystyczny? Uzyskanie 500 plus na wakacje jest naprawdę proste 

Aby aktywować bon, zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Wybierz zakładkę "Ogólny" i przejdź do zakładki "Polski Bon Turystyczny" → "Mój bon". Uzupełnij dane: podaj adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon turystyczny zostanie wysłany w formie 16-cyfrowego kodu na podany przez ciebie numer telefonu lub adres e-mail. 

Rodzice, którzy mają dwoje lub więcej dzieci, otrzymają do wykorzystania jeden kod, więc nie będzie problemu z płaceniem od razu za wszystkie dzieci. 

Bon turystyczny na dziecko urodzone w 2021 roku. Czy świadczenie przysługuje na dziecko urodzone w tym roku? 

Tak. Rodzice dzieci urodzonych do 31 grudnia 2021 roku również mogą skorzystać ze świadczenia. Po zarejestrowaniu dziecka w urzędzie będzie możliwa aktywacja bonu. 

Gdzie mogę wykorzystać bon turystyczny? Lista atrakcji

Bonem turystycznym zapłacisz za pobyt w hotelach, czy ośrodkach wczasowych oraz za imprezy turystyczne. Listę atrakcji i obiektów, które akceptują płatność bonem turystycznym, znajdziesz na stronie bonturystyczny.polska.travel/mapa. 

Polski Bon Turystyczny. Zdarzają się nieuczciwi przedsiębiorcy

Uważaj jednak na nieuczciwych przedsiębiorców. Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy domagają się dodatkowych opłat przy płatności bonem turystycznym. Zwróć uwagę, czy nie musisz przy okazji zapłacić dodatkowego "podatku", prowizji za obsługę bonu, czy po prostu wyższej ceny. 

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła w celu zgłaszania nieuczciwych praktyk specjalną skrzynkę e-mail: nieprawidlowosci@pot.gov.pl. Jeśli przedsiębiorca będzie oczekiwał od ciebie dodatkowych opłat z tytułu płatności bonem, koniecznie zgłoś tę sytuację. 

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny? 

Bon turystyczny możesz wykorzystać do końca marca 2022 roku. Z noclegu możesz skorzystać nawet po tym terminie, jednak ważne jest, żeby zapłacić za pobyt przed datą wygaśnięcia bonu. 

Więcej o: