Świadczenie pielęgnacyjne 2021 - komu przysługuje? Ten warunek wzbudza oburzenie

Świadczenie pielęgnacyjne 2021 - informacje. W celu otrzymania tego rodzaju wsparcia, należy spełnić określone warunki, dlatego też nie każdy będzie mógł liczyć na otrzymanie dodatkowej gotówki. Dla kogo przysługuje to świadczenie?

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne? To nic innego jak typ wsparcia finansowego, które przekazywane jest opiekunom osób niepełnosprawnych. Niestety samo sprawowanie opieki nie wystarczy. Warunek konieczny do spełnienia komplikuje całą sytuację. Wokół niego narasta wielkie oburzenie. Istnieją osoby, które postrzegają go za krzywdzący. Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne?

Zobacz wideo Co Małgorzata Rozenek wpakowała do kampera? Ma tam nawet podgrzewacz Wybierz serwis

Świadczenie pielęgnacyjne - dla kogo jest przeznaczone?

Osoby, które na co dzień sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, mogą skorzystać z tego rodzaju wsparcia. Precyzyjniej rzecz ujmując mają do niego prawo:

  • biologiczni rodzice niepełnosprawnego dziecka,
  • opiekun niepełnosprawnego dziecka,
  • rodzina zastępcza,
  • osoba spokrewniona z dzieckiem, która sprawuje nad nim opiekę,
  • osoba z obowiązkiem alimentacyjnym.

Na stronie gov.pl można przeczytać następującą informację:

przysługuje osobie, która nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej, lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

Warunkiem konieczny jest rezygnacja z pracy przez osobę, która sprawuje opiekę nad dzieckiem dotkniętym niepełnosprawnością. Większość chętnych do otrzymania tego świadczenia uważa, że w ten sposób nie mogą mieć godnego życia. 

Świadczenie pielęgnacyjne 2021 - ile wynosi?

W obecnym roku ten rodzaj wsparcia finansowego wynosi 1971 zł na miesiąc. Świadczenie pielęgnacyjne podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia, dlatego też w 2022 roku będzie można spodziewać się większej kwoty. Według propozycji rządu podwyżka ma szansę wzrosnąć do 140 zł, co spowoduje w pewnym stopniu poprawę życia wielu osób z niepełnosprawnością. Czy to jednak wystarczająca zmiana?

Więcej o: