Wyższe emerytury - kto je otrzyma? Nadchodzą wielkie zmiany w świadczeniach

W celu wyliczenia emerytury, Główny Urząd Statystyczny zwraca uwagę między innymi na czynnik przeciętnego dalszego trwania życia. Pandemia COVID-19 przyniosła wiele nieodwracalnych i przykrych skutków. Jednym z nich jest wzrost śmiertelności, co przyczyniło się do wzrostu wypłat z racji świadczeń emerytalnych.

Świadczenia emerytalne, które są przyznawane od kwietnia 2021 do marca 2022 roku uległy wzrostowi. To skutek skrócenia przeciętnego dalszego trwania życia, co publikuje Główny Urząd Statystyczny. Kto otrzyma wyższą emeryturę?

Zobacz wideo Sandra Kubicka: Podążam drogą Jennifer Lopez. Gdy przejdę na emeryturę, chciałabym opisać moje życie w książce

Wyższe emerytury - nadchodzą zmiany w wysokości świadczeń

Osoby pobierające tego typu świadczenia mogą się pozytywnie zaskoczyć. W związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł, następuje zwolnienie od podatku świadczeń emerytalnych, które wynoszą maksymalnie 2,5 tysięcy zł brutto. Dzięki temu wielu seniorów zyska więcej pieniędzy. Emeryt pobierający wsparcie dokładnie tej wysokości, zaoszczędzi w ciągu roku w przybliżeniu 2 tysiące zł. W związku ze skutkami pandemii COVID-19 odnotowano tendencję spadkową w średnim dalszym trwaniu życia i z tego powodu wysokość świadczeń emerytalnych zmienia się. Przykładowo: osoba 60-letnia z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę większą o 107 zł, czyli wynoszącą 2019 zł. Emeryt 65-letni o tym samym kapitale dostanie 2447 zł, czyli kwotę większą od poprzedniej o 150 zł. W ten sposób widać jak znaczący wpływ na cały system emerytalny mają dane dotyczące śmiertelności i tablice z Głównego Urzędu Statystycznego.

Monika Richardson na zdjęciu z młodościMonika Richardson na zdjęciu z młodości. Fani porównują ją do Britney Spears

Wyższe emerytury - spadek w średnim dalszym trwaniu życia

Ten czynnik zmniejszył się we wszystkich przedziałach wiekowych. Sytuacja wygląda następująco:

  • spadek 15,4 miesiąca u 30-latków,
  • spadek 13,8 miesiąca u 60-latków,
  • spadek 13,3 miesiąca u 65-latków,
  • spadek 7,7 miesiąca u 80-latków,
  • spadek 4,2 miesiąca u 90-latków.

W najbliższych latach według szacowań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydatki ze strony Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną od 340 do 900 milionów zł rocznie. 

Najsmutniejsza księżna świata nie wróciła do Monako. W końcu zabrała głosNajsmutniejsza księżna świata nie wróciła do Monako. W końcu zabrała głos

Więcej o: