Możliwa rekordowa waloryzacja emerytur. Do kieszeni emerytów trafi więcej pieniędzy

Emerytury 2022 - waloryzacja. Jak będzie wyglądała przyszłoroczna waloryzacja emerytur? Zdaniem ekspertów przyszłoroczna podwyżka świadczenia może być najwyższą w ciągu ostatnich 12 lat. Powodem rekordowej waloryzacji jest rosnąca inflacja. Ile dostaną seniorzy w przyszłym roku?

Trwają prace nad projektem budżetu na 2022 roku. Ze wstępnych założeń wynika, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniesie 4 procent. Eksperci twierdzą jednak coś innego. Płace idą w górę, rośnie inflacja, co oznacza, że waloryzacja emerytur może być wyższa, niż przewidują rządzący. Ile mogą otrzymać w przyszłym roku emeryci i renciści

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Emerytury 2022. Czy czeka nas rekordowa waloryzacja? 

30 czerwca br. GUS ogłosił (w tzw. szybkim szacunku), że inflacja w czerwcu 2021 roku wyniosła 4,4 proc. w skali roku. W porównaniu z majem ceny poszły w górę o 0,1 proc. Ekonomiści twierdzą, że inflacja będzie rosnąć do końca roku. 

W rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego podał, że w najbliższych miesiącach wskaźnik inflacji może osiągnąć poziom 5 proc. Co to oznacza? Ceny będą rosły i wzrosną także przyszłoroczne świadczenia emerytalne i rentowe. Waloryzacja emerytur i rent może w 2022 roku być na rekordowym poziomie. Szef Instytutu Emerytalnego uważa, że przyszłoroczna waloryzacja może wynieść nawet 5,4 proc. Taka podwyżka emerytur byłaby najwyższą od 12 lat. 

Emerytury 2022 - waloryzacja [TABELA]. O ile wzrosną przyszłoroczne emerytury? 

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Oblicza się go, dodając średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja) w poprzednim roku kalendarzowym do co najmniej 20 proc. realnego (czyli uwzględniającego inflację) wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. 

Jak mogą zatem wyglądać przyszłoroczne emerytury? Według serwisu Business Insider emeryci i renciści nie mogą liczyć na ponad 5-procentowy wzrost świadczeń. Według szacunków serwisu wykonanych na podstawie prognoz instytucji finansowych wskazują na waloryzację rzędu 4,6 proc. Ale to i tak najwyższa waloryzacja od 12 lat. Ile będą wynosiły emerytury? Tabela wygląda następująco: 

Tabela emerytur po waloryzacjiTabela emerytur po waloryzacji Źródło obliczeń: Business Insider || opracowanie tabeli: redakcja

Więcej o: