Bon zasiedleniowy 2021 - pomoc dla całej rodziny? Kwota może Cię zaskoczyć

Bon zasiedleniowy 2021 - informacje. Z tego rodzaju wsparcia mogą skorzystać młode osoby, które chcą mieć zapewniony lepszy start, na przykład w biznesie. Dlaczego ten bon cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Jego kwota zaskoczyła wielu Polaków.

Bon zasiedleniowy umożliwił wielu młodym Polakom spełnienie ambicji, marzeń i godny start. Ten typ dofinansowania można otrzymać pod pewnymi warunki. Co z rodziną osoby ubiegającej się o bon? Czy wsparcie przewidziane jest również dla pozostałych członków rodziny?

Zobacz wideo Anna Mucha się wściekła! Zapłaciła za niedobry obiad 700 zł

Bon zasiedleniowy 2021 - poznaj warunki

O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się osoby, które:

  • nie przekroczyły 30. roku życia,
  • mają w planach rozpoczęcie pracy lub założenie działalności gospodarczej, która umożliwi im otrzymywanie przychodu w wysokości minimum 2800 zł brutto,
  • są objęte ubezpieczeniem społecznym,
  • mają status osoby bezrobotnej,
  • zmieniają lokalizację na miejsce oddalone minimum 80 km od domu lub dojeżdżają do pracy minimum trzy godziny. 

Po otrzymaniu bonu należy przez minimum sześć miesięcy być zatrudnionym lub prowadzić własny biznes. Pracodawcę można w tym czasie zmienić, gdyż liczy się czas spędzony w pracy. 

Bon zasiedleniowy 2021 - kwota wsparcia

Wysokość bonu zasiedleniowego ustalana jest indywidualnie. Nie może jednak przekraczać 200% przeciętnego wynagrodzenia, dlatego w 2021 roku można liczyć na maksymalnie 10915,96 zł. Finalną wysokość zatwierdza Urząd Pracy. Co w sytuacji, kiedy nie spełni się powyższych warunków? Niestety kwotę bonu należy zwrócić w całości lub częściowo. Z tego względu warto podejść poważnie do sprawy i przemyśleć ubieganie się o ten rodzaj wsparcia. 

Bon zasiedleniowy 2021 - a co z rodziną bezrobotnego?

Wokół tego tematu powstały różne scenariusze. Padły propozycje dotyczące zmiany w zasadach przyznawania bonu zasiedleniowego. Pojawiły się głosy za tym, aby wsparcie finansowe otrzymała także rodzina osoby bezrobotnej. Środki miałyby być przyznane dla małżonków oraz niepełnoletniego potomstwa, które jest zmuszone zmienić miejsce zamieszkania ze względu na pracę rodzica. Taka zmiana oznaczałaby poszerzenie zakresu pomocy dla osób w trudnej sytuacji materialnej i nie tylko.

Więcej o: