Emerytury 2022 - ile dokładnie wynoszą? Niektórzy mogą być zaskoczeni

W ramach Polskiego Ładu rząd planuje szereg zmian. Dotyczą one między innymi wysokości świadczeń emerytalnych. Seniorzy otrzymujący najniższą emeryturę mogą być szczególnie zaskoczeni. Sprawdź, jak ile będzie wynosiła emerytura 2022.

Program Prawa i Sprawiedliwości o nazwie Polski Ład przyniesie wiele zmian. Seniorzy odczują je między innymi w kwestii świadczeń emerytalnych. Czy część z nich otrzyma więcej pieniędzy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emerytura 2022 - zmiany w systemie podatkowym

Polski Ład pracuje nad zmianami podatków. Kwota wolna od podatku ma równać się 30 tys. zł. W związku z tym ponad połowa emerytów oraz osoby zarabiające najmniej zostaną zwolnione z obowiązku płacenia podatku. Taka zmiana miałaby obowiązywać od początku 2022 roku. Jeśli chodzi o świadczenia emerytalne to planuje się niepobieranie podatku do kwoty 2500 zł brutto. Emeryt, który otrzymuje dokładnie takie świadczenie w ciągu roku może zyskać 2200 zł! Dzięki temu seniorzy pobierający najniższą emeryturę zostaną z większą ilością gotówki w portfelu. Jak sprawa może wyglądać w praktyce? Poznaj przykładowe wyliczenia:

  • przy emeryturze w wysokości 875 zł netto, po reformie senior otrzyma 910 zł,
  • 943,25 zł netto - 1001 zł po reformie,
  • 1270,25 zł netto - 1365 zł po reformie.

Emerytura 2022 - niektórzy stracą na zmianach 

Według Nowego Polskiego Ładu nie będzie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Oznacza to, że zysk wynikający z powyższych zmian nie będzie aż tak wysoki. Seniorzy pobierający wysokie świadczenie emerytalne - na przykład ci otrzymujący 5 tys. zł brutto - po reformie dostaną o 9 zł mniej. Na tej podstawie można wywnioskować, że im większa emerytura, tym większa różnica na niekorzyść emerytów. 

Więcej o: