"Jak długo będziemy czekać na emeryturę stażową? Niech każdy ma wybór"

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Wprowadzenie emerytur stażowych wywołuje wielką dyskusję w społeczeństwie. Pracownicy cieszą się z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, podczas gdy ZUS straszy niskim świadczeniem.

Emerytury stażowe - jeśli znajdą poparcie większości parlamentarnej - będą przysługiwały niezależnie od wieku, a jedynie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. Jakie są szanse na wprowadzenie emerytur stażowych? 

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Komu będzie przysługiwała emerytura stażowa? 

Projekt, opracowany przez "Solidarność" pod którym od 7 lipca związek może zbierać podpisy, zakłada, że na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat - 35 lat w wypadku kobiet i 40 lat w wypadku mężczyzn. "Solidarność" zaznacza jednak, że emerytura stażowa będzie przysługiwała tym, którzy uzbierają w tym czasie co najmniej minimalny kapitał początkowy - czyli taki, który da możliwość do wypłacania emerytury minimalnej. Jeśli byłaby wprowadzona w tym roku, to osoba płacąca składki musiałaby mieć uzbierany kapitał, który pozwalałby na wypłacanie emerytury w wysokości co najmniej 1250,88 zł brutto.

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. ZUS straszy głodową emeryturą. Jaka będzie wysokość świadczenia? 

Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto odprowadzał składki emerytalne. Do otrzymania choćby emerytury minimalnej uprawnia odpowiedni staż w opłacaniu składek ZUS. Dla kobiet wynosi on 20 lat, dla mężczyzn 25. Jeśli ktoś przepracował ten czas, a po przeliczeniu składek jego emerytura wynosi 800 zł, to ZUS podniesie ją do wysokości świadczenia minimalnego. Jeśli nie przepracował odpowiedniej liczby lat, to otrzyma emeryturę w wysokości wyliczonej przez ZUS. W Polsce najniższa emerytura wynosi 3 grosze. Więcej o niskich emeryturach możesz przeczytać w artykule: Emerytury niższe od najniższych. W 2030 r. może je dostawać 650 tys. osób, potem i milion

Czy zatem jest szansa, aby emerytura stażowa była głodowa? I tak i nie. Jak podkreśla Marek Lewandowski - rzecznik "Solidarności" minimalne świadczenie otrzymają tylko ci, którzy uzbierali minimalny kapitał początkowy. Wszyscy, którzy odkładali solidne składki, nie mają o co się martwić. W tym miejscu warto dodać, że emerytura stażowa nie jest przymusem, a jedynie możliwością. 

Emerytury stażowe - nowości. Internauci oburzeni pracą ZUS i opieszałością rządzących 

Pod artykułami na temat emerytur stażowych pojawia się sporo komentarzy. Co twierdzą internauci? 

40-45 lat pracy, to mało kto ma wypracowane. Oddajcie nam nasze składki, które powinny być w ZUS i nic więcej od was nie chcemy. Jeżeli ich tam nie ma, to wyłapać złodziei i ukarać - komentuje internautka.
Jak długo będziemy czekać na emeryturę stażową? Niech każdy ma wybór emerytura czy dalej pracować.
Emerytury powinny być tylko stażowe, to nikt by się nie uchylał od płacenia składek i emerytury byłyby wyższe.
Więcej o: