Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile będzie wynosiło? Niektórzy protestują. Zacznie się cięcie etatów

Minimalne wynagrodzenie 2022 - najnowsze informacje. Płaca minimalna przypadająca na następny rok zdecydowanie wzrośnie. Ile ona wyniesie? Niekórzy domagają się większej kwoty. Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.

Kwota podwyżki wzbudza mieszane opinie. Dla jednych taka zmiana oznacza krok do przodu, a drudzy natomiast domagają się większej podwyżki. Ile będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie 2022? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Minimalne wynagrodzenie 2022 - ile wyniesie podwyżka?

Propozycja zmian w zakresie minimalnego wynagrodzenia na 2022 rok padła już w zeszłym miesiącu. Rząd zaproponował, aby najniższa płaca wynosiła 3000 zł brutto, co oznacza jednocześnie podwyżkę w wysokości 200 zł. Część społeczeństwa przystaje na taką zmianę, natomiast związki zawodowe domagają się podwyżki o wartości 500 zł. Według ekspertów wzrost pensji minimalnej o taką kwotę skutkowałby redukcją etatów w danych firmach oraz poszerzeniem się gospodarki nieformalnej, czyli szarej strefy, dlatego też ich zdaniem 200 zł podwyżki to optimum. 

Minimalne wynagrodzenie 2022 - jakie skutki niesie ze sobą podwyżka?

Pracownik znajdzie się lepszej sytuacji finansowej, co natomiast z innymi skutkami takiej zmiany? Dla pracodawcy oznacza to wygenerowanie dodatkowych kosztów w wysokości 240,96 zł. Wzrost płacy minimalnej wiąże się z podwyższeniem składek na ubezpieczenie społeczne, które według założeń Polskiego Ładu ulegną tendencji wzrostowej. Związek Przedsiębiorstw Finansowych informuje:

Każdy wzrost pensji minimalnej powoduje, że przedsiębiorcy (pracodawcy) ponoszą wyższe koszty zatrudnienia pracowników. Oznacza to także wzrost kosztów dla samozatrudnionych i przedsiębiorców, którzy opłacają składki na ubezpieczenia społeczne. Dla tych podmiotów pensja minimalna 200 zł oznacza wzrost wydatków ponad 220 zł w skali roku. Niby nie dużo, ale pozostaje pytanie kto pokryje te koszty. Na pewno nie zleceniobiorcy umów B2B
Więcej o: