Inflacja rośnie, ceny produktów i usług są coraz wyższe, ale rząd nie planuje podwyżek zasiłku rodzinnego. Do 2024 roku planowane jest utrzymanie wysokości świadczenia na obecnym poziomie. Według rządzących program 500+ znacznie poprawił sytuację materialną rodzin, więc nie zachodzi potrzeba podnoszenia wypłat.
Zasiłek rodzinny ma częściowo pokrywać wydatki związanie z utrzymaniem dziecka. Przyznawany jest rodzicom, prawnym opiekunom, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem) do momentu:
Zasiłek przysługuje także osobom pełnoletnim uczącym się, które nie pozostają na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub wyrokiem sądu.
Dofinansowanie przyznawane jest rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 674 zł. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dochód rodziny nie może przekraczać 764 zł.
Kwota zasiłku zależy od wieku dziecka. Wnioskodawca otrzyma:
Świadczenie otrzymają osoby, które złożą wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego. Można to zrobić osobiście np. w urzędzie gminy lub przez internet. Składanie wniosków online odbywa się za pośrednictwem portalu Emp@tia lub ePUAP. Jedyne czego potrzebujesz, aby złożyć wniosek w formie elektronicznej, to bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo potwierdzony profil zaufany elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Wnioski o zasiłek rodzinny będzie można składać online od 1 lipca 2021 roku, natomiast wnioski papierowe od 1 sierpnia.