Emerytury stażowe - zmiany będą dotyczyły wszystkich! Seniorzy oburzeni

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Ten program wywołuje kontrowersje nie od dziś. Zmiany wynikające z Nowego Ładu spotykają się z głosami za i przeciw. Czego możemy się spodziewać w związku z emeryturami stażowymi?

Emerytury stażowe oznaczają możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dla jednych jest to dobra wiadomość, a dla niektórych niekoniecznie, ponieważ taka zmiana wiąże się z otrzymywaniem niskiego świadczenia. Zwolenienie z podatku dochodowego jest również szeroko komentowane. Czego można się spodziewać w związku z emeryturami stażowymi? Poznaj najnowsze informacje w sprawie.

Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień Wybierz serwis

Emerytury stażowe - dla kogo zwolnienie z podatku?

Skutkiem podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. miesięcznie, z PIT mogą zostać zwolnieni seniorzy otrzymujący świadczenie do 2500 zł brutto. Aktualnie sytuacja wygląda tak, że każda emerytura wiąże się z odprowadzaniem podatku. Zmiana związana z PIT nie oznacza jednak otrzymanie powyższej kwoty do ręki. Będzie trzeba odliczyć od niej 9% ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie obciążenie emerytury tą składką wynosi 0,25%, więc zmiana jest zauważalna. 

Loteria szczepionkowaKilka milionów zaszczepionych zostało wykluczonych z loterii szczepionkowej

Emerytury stażowe - zmiany wynikające z programu

W wyniku pojawienia się tego programu mamy do czynienia z następującymi tendencjami w społeczeństwie:

  • seniorzy, którzy ukończyli wiek emerytalny przechodzą na emeryturę i jednocześnie pracują w zawodzie w celu posiadania dwóch źródeł dochodu,
  • seniorzy po przekroczeniu wieku emerytalnego odwlekają przejście na emeryturę, ponieważ wiedzą, że im dłużej zostaną w pracy, tym większe świadczenie emerytalne otrzymają.

Sprawa budzi oburzenie szczególnie wśród starszej części społeczeństwa, ponieważ nie brakuje osób, które wykonują ciężką pracę fizyczną od najmłodszych lat i w wieku emerytalnym nie mają już więcej energii na aktywność zawodową. Z drugiej strony mamy osoby o większym pokładzie siły ze względu na rozpoczęcie pracy dopiero po studiach. Takie jednostki w wieku 65 lat mogą jeszcze być aktywni.

ZUS - zmiany w zasiłku chorobowymZasiłek chorobowy tylko przez 30 dni? ZUS walczy z nieuczciwymi pracownikami

Więcej o: