Obecnie zainteresowanie tym typem świadczenia rośnie, ponieważ rozpoczął się sezon urlopowy. Wsparcie finansowe można jednak otrzymać, kiedy spełni się pewne wymogi. Czym natomiast różni się świadczenie urlopowe od wczasów pod gruszą? Odpowiedź poniżej.
Ten rodzaj wsparcia finansowego może otrzymać pracownik danego zakładu, który zamierza udać się na wypoczynek co najmniej 14-dniowy. Świadczenie urlopowe wypłacane jest przez firmy, w których zatrudniono mniej niż 50 pracowników i jednocześnie nie korzystają z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warto wiedzieć natomiast, że wypłacanie tego typu wsparcia nie jest obowiązkiem. Świadczenie urlopowe nie jest w żaden sposób powiązane z zasiłkiem urlopowym.
Pracodawca, który zatrudnia wymaganą liczbą osób w organizacji, sam ustala kwotę tego rodzaju świadczenia. Musi spełniać ona jeden warunek: nie może wychodzić poza odpis podstawowy na ZFŚS, przypadający na dany rok. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli pracodawca przyznałby świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS to pracownik otrzyma:
Wczasy pod gruszą to nic innego jak wsparcie finansowe wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przysługuje ono osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Przy przyznawaniu świadczenia nie bierze się pod uwagę stażu pracy czy kwalifikacji. Takie środki mogą uzyskać nawet emeryci oraz renciści, którzy kiedyś pracowali w danej organizacji. Pracownik samodzielnie finansuje urlop i następnie pracodawca częściowo bądź w całości refunduje koszty wypoczynku.