Termin złożenia wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski ma znaczenie, ponieważ od niego uzależniona jest wysokość wsparcia finansowego. Dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj wolnego? Poznaj warunki.
Te dwa urlopy wynoszą razem 52 tygodnie. Urlop macierzyński to inaczej 20 tygodni, z kolei rodzicielski - 32. Ten czas jednak można wydłużyć. Zależy on od ilości posiadanych pociech. Jak sprawa wygląda w praktyce?
Przy urlopie macierzyńskim:
Przy rodzicielskim:
Powyższe urlopy są przeznaczone dla rodziców z tytułu przyjścia na świat dziecka. Dlaczego istotny jest termin składania wniosków?
Ten typ wniosku można złożyć z mocy prawa maksymalnie od dnia porodu. Dokument powinien trafić do rąk pracodawcy w ciągu 21 dni od daty narodzin dziecka. Jeżeli przekroczy się ten termin, kwota wsparcia finansowego zostanie obniżona. Wniosek złożony po terminie oznacza wypłacanie wynagrodzenia w wysokości 100% przez 20 tyg. urlopu macierzyńskiego oraz 6 tyg. rodzicielskiego. Pod koniec urlopu pracownik otrzymuje 60% wynagrodzenia. Dokumenty złożone w terminie wiążą się z otrzymywaniem 80% podstawy przez cały okres wolnego. Do wniosku niezbędne są dane dziecka, okres wykorzystania urlopów oraz oświadczenie mówiące o tym, że drugi rodzic nie będzie w tym samym czasie korzystał z wolnego.