Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski? 21 dni to niejedyny warunek

Z tego rodzaju wolnego chętnie korzystają matki. Czy każdy rodzic może cieszyć się dodatkowym wolnym? Poznaj warunki, które uprawniają do urlopu macierzyńskiego i rodzcielskiego. Jak złożyć wniosek?

Termin złożenia wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski ma znaczenie, ponieważ od niego uzależniona jest wysokość wsparcia finansowego. Dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj wolnego? Poznaj warunki.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - sprawdź, ile trwa taki rodzaj wolnego

Te dwa urlopy wynoszą razem 52 tygodnie. Urlop macierzyński to inaczej 20 tygodni, z kolei rodzicielski - 32. Ten czas jednak można wydłużyć. Zależy on od ilości posiadanych pociech. Jak sprawa wygląda w praktyce?

Przy urlopie macierzyńskim:

  • 1 dziecko - 20 tyg. wolnego,
  • 2 dzieci - 31 tyg.,
  • 3 dzieci - 33 tyg.,
  • 4 dzieci - 35 tyg.,
  • 5 dzieci - 37 tygodni.

Przy rodzicielskim:

  • 1 dziecko - 32 tyg.,
  • 2 dzieci - 34 tygodnie.

Powyższe urlopy są przeznaczone dla rodziców z tytułu przyjścia na świat dziecka. Dlaczego istotny jest termin składania wniosków?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - termin

Ten typ wniosku można złożyć z mocy prawa maksymalnie od dnia porodu. Dokument powinien trafić do rąk pracodawcy w ciągu 21 dni od daty narodzin dziecka. Jeżeli przekroczy się ten termin, kwota wsparcia finansowego zostanie obniżona. Wniosek złożony po terminie oznacza wypłacanie wynagrodzenia w wysokości 100% przez 20 tyg. urlopu macierzyńskiego oraz 6 tyg. rodzicielskiego. Pod koniec urlopu pracownik otrzymuje 60% wynagrodzenia. Dokumenty złożone w terminie wiążą się z otrzymywaniem 80% podstawy przez cały okres wolnego. Do wniosku niezbędne są dane dziecka, okres wykorzystania urlopów oraz oświadczenie mówiące o tym, że drugi rodzic nie będzie w tym samym czasie korzystał z wolnego. 

Więcej o: