Urlop bezpłatny a staż pracy - komu przysługuje wolne? Niektórzy mogą stracić

Urlop bezpłatny a staż pracy - informacje. Z tego rodzaju wolnego chętnie korzystają Polacy. Długość urlopu bezpłatnego może niektórych zaskoczyć. Czy wlicza się do okresu doświadczenia zawodowego?

Urlop bezpłatny oznacza oczywiście możliwość wzięcia wolnego bez pobierania wynagrodzenia. Ten rodzaj wypoczynku jest przeważnie wykorzystywany z racji letniego wypoczynku lub spraw prywatnych. Jaki jest związek między urlopem bezpłatnym a stażem pracy?

Zobacz wideo Doda: Praca zaczęła mnie dusić. Dlaczego wróciła na scenę?

Urlop bezpłatny a staż pracy - ile wolnego Ci przysługuje?

Maksymalna długość urlopu bezpłatnego nie jest regulowana przepisami, w związku z tym ten rodzaj wolnego może trwać kilka lat! Co istotne: ten rodzaj wolnego nie wlicza się do stażu pracy. W sytuacji, kiedy pracownik zachoruje podczas wypoczynku, może liczyć na zwolnienie lekarskie, które nie wpływa na urlop bezpłatny. Jeśli decydujesz się na minimum trzy miesiące wolnego, musisz pamiętać o tym, że Twój pracodawca może wezwać Cię z powrotem do firmy na przykład, gdy w zespole występują braki i nie ma nikogo kompetentnego na Twoje stanowisko. 

Pieniądze w portfelu. Minimalna krajowa 2022 - ile będzie wynosiła? Kwota budzi oburzenie

Urlop bezpłatny a staż pracy - wniosek

Podanie o urlop bezpłatny powinno przyjąć formę pisemną. Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów, pracownik przestawia wniosek pracodawcy. Przyczyna nie musi być uwzględniona. Warto pamiętać, że szef nie ma w obowiązku wyrazić zgody na ten rodzaj wolnego i w takiej sytuacji wypada przedstawić powód odmowy. 

Emeryci 500 plus dla seniora 2021. Dodatkowe pieniądze tylko dla najbiedniejszych

Urlop bezpłatny a staż pracy - minusy wolnego

Ten rodzaj wolnego wiąże się z następującymi konsekwencjami:

  • urlop bezpłatny nie wlicza się również do emerytury,
  • po upływie 30 dni pracownik traci prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej,
  • pracownik traci możliwość skorzystania z wynagrodzenia chorobowego, zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego. 
Więcej o: