Poza wynagrodzeniem za czas urlopu wypoczynkowego pracownicy mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie ich wypoczynku - świadczenie urlopowe lub wczasy pod gruszą. Czym różnią się te dofinansowania? Czy pracownik ma prawo nie wypłacić żadnego z nich?
Wczasy pod gruszą to dofinansowanie z zakładowego funduszu socjalnego. Firma, która zatrudnia powyżej 50 pracowników na pełnym etacie, powinna prowadzić Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W ramach niego pracownicy mogą wnioskować o dofinansowanie wypoczynku, zgodnie z zapisami wewnętrznego regulaminu. Wysokość takiego świadczenia zależy od sytuacji materialnej pracownika. O tym, w jakiej wysokości przyznać dofinansowanie socjalne decydują takie kryteria jak: sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Wynika to z art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Oznacza to, że kwoty wypłacane pracownikom mogą się od siebie różnić.
Świadczenia urlopowe dotyczą firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników, które zrezygnowały z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenie urlopowe może otrzymać każdy pracownik, który wybiera się na urlop trwający co najmniej 14 dni kalendarzowych. Ten rodzaj dofinansowania nie jest wypłacany z funduszu socjalnego, dlatego przysługuje każdemu pracownikowi i nie zależy od jego sytuacji materialnej i życiowej. Wypłata świadczenia nie może też być uzależniona od stażu pracy.
Wczasy pod gruszą są świadczeniem socjalnym - o tym, kto dostanie świadczenie i w jakiej wysokości decydują podane w regulaminie firmy kryteria. W związku z tym pracownikowi może nie zostać przyznane dofinansowanie.
Pracodawcy, którzy zrezygnowali z prowadzenia ZFŚS, nie mają obowiązku wypłacania świadczenia urlopowego. Świadczenia urlopowe mają charakter dobrowolny. Oznacza to, że przepisy dają firmie możliwość stworzenia takiego świadczenia, ale pracodawca może z niego zrezygnować. Musi jednak powiadomić swoich pracowników, że nie będzie wypłacał świadczenia urlopowego.