Co z emeryturami stażowymi? "Kampanię będziemy kumulować w sierpniu i wrześniu"

"Solidarność" zaczęła już zbierać podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Komitet już powołany, ale o szerokiej kampanii jeszcze niewiele słychać. Co planują związkowcy? Czy emerytury stażowe mają szansę na wejście w życie?

Na emerytury stażowe wyborcy czekają od początku prezydentury Andrzeja Dudy. W tym temacie prezydent niewiele zrobił, więc inicjatywę przejęli obywatele. "Solidarność" złożyła jakiś czas temu projekt ustawy i od 7 lipca może zbierać pod nim podpisy. 

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Emerytury stażowe. Komu będzie przysługiwała wcześniejsza emerytura?

Projekt przygotowany przez "Solidarność" zakłada, że na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat - 35 lat w wypadku kobiet i 40 lat w wypadku mężczyzn. Jak zapowiada związek, nie będzie ona niższa niż emerytura minimalna - tylko osoby, które uzbierają w tym czasie co najmniej minimalny kapitał początkowy, będą mieć prawo ubiegania się o emeryturę stażową. 

Emerytury 2022 - ile dokładnie wynoszą? Niektórzy mogą być zaskoczeni Emerytury 2022 - ile dokładnie wynoszą? Niektórzy mogą być zaskoczeni

Emerytury stażowe. Czy świadczenie będzie niskie? 

Jak podkreśla rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski minimalne świadczenie otrzymają tylko ci, którzy uzbierali minimalny kapitał początkowy. Wszyscy, którzy odkładali solidne składki, mogą spać spokojnie. 

To są mity, że emerytura stażowa będzie niska. Jak może być niska emerytura u człowieka, który przez 40 lat solidnie płacił składki. Ona oczywiście będzie niższa, niż gdyby mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, ale proszę pamiętać, że emerytura jest prawem, z którego można skorzystać lub nie. Emerytura stażowa będzie kolejnym elementem tego wyboru - mówił Marek Lewandowski w rozmowie z Radiem Koszalin.

Emerytury tylko na konto. Prezes ZUS tłumaczy decyzję. 'Zmiana uzasadniona' Możliwa rekordowa waloryzacja emerytur. Ile zyskają emeryci?

Emerytury stażowe - najnowsze informacje 2021. Kiedy "Solidarność" rozpocznie kampanię?

Choć od 7 lipca "Solidarność" może zbierać podpisy pod projektem (ma na to 3 miesiące), to o kampanii na razie nic nie słychać. Jak dowiadujemy się z jednego z postów na grupie "Gdzie nasze emerytury stażowe panie prezydencie Duda", kampania na większą skalę będzie prowadzona w sierpniu i we wrześniu. 

3 miesiące na zbieranie podpisów od momentu ogłoszenia w prasie ogólnopolskiej to wymóg ustawowy, a nie nasze założenie. Takie ogłoszenie pojawiło się w Naszym Dzienniku 7 lipca, a więc terminem zbiórki podpisów jest 6 października do godz. 24.00.
Kampanię będziemy kumulować w sierpniu i wrześniu. Nie da się prowadzić intensywnie przez 3 miesiące. Na razie wszyscy korzystamy z prostych narzędzi, ale będziemy to rozwijać - czytamy w poście.

"Solidarność" nie wydała jednak na razie oficjalnej informacji z zapowiedzią przebiegu kampanii. 

Więcej o: