500 plus dla seniora - kto je otrzyma? "Skandal, co wyprawiają z seniorami"

W 2021 roku poszerzono program 500 plus o dodatkową pulę dla seniorów. Niestety, nie każdy emeryt może liczyć na dodatkową gotówkę. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500 plus? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Oprócz 14. emerytury czy bonu turystycznego dla najstarszej części społeczeństwa, seniorzy mogą liczyć na świadczenie 500 plus. W celu otrzymania pieniędzy nie wystarczy być tylko emerytem. Poznaj warunki, które upoważniają do otrzymania tego typu wsparcia finansowego.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla seniora - nie wszyscy otrzymają pomoc

Za pierwsze kryterium, na podstawie którego przyznaje się wsparcie 500 plus jest stan zdrowia seniora. Dofinansowanie mogą otrzymać emeryci oraz renciści niezdolni do samodzielnego funkcjonowania. Druga grupa zaś, która może pobierać świadczenie to seniorzy po 75. roku życia pobierający zasiłek pielęgnacyjny.

szczepieniaRuszyła loteria szczepionkowa. W tym tygodniu pierwsze losowanie!

500 plus dla seniora wniosek - gdzie go złożyć?

W tym celu należy przygotować:

  • orzeczenie dotyczące niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną,
  • zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia, dokumentację z lecznicy rehabilitacyjnej.

Wniosek można złożyć w instytucji, z której otrzymano oświadczenie dotyczące niezdolności do samodzielnego funkcjonowania, czyli w ZUS oraz KRUS lub w innym punkcie wypłacającym świadczenia emerytalno-rentowne.

Spis Powszechny 2021. Jaka jest kara za brak udziału? Jak dokonać samospisu? (zdjęcie ilustracyjne)Loteria spis powszechny wyniki - sprawdź, czy dostaniesz nagrodę! Lista kodów

500 plus dla seniora - pieniądze tylko dla najbiedniejszych?

Na świadczenie mogą liczyć emeryci i renciści, których dochód nie przekracza kwoty 1727,08 zł brutto. Osoby ze świadczeniem dokładnie o tej wysokości lub wyższej nie mogą liczyć na dodatkową gotówkę. Do kwoty dochodu nie wlicza się renta rodzinna oraz zasiłek pielęgnacyjny. Jeśli chodzi o wysokość wsparcia z programu 500 plus to warto zaznaczyć, że pełną kwotę otrzymają osoby o dochodzie wynoszącym 1227,08 zł brutto lub mniej. Pozostali seniorzy otrzymają wsparcie pomniejszone o kwotę przekroczenia. 

Więcej o: