Pobranie bonu turystycznego zajmie ci chwilę. Nie musisz składać wniosku

Wybierasz się z dziećmi na wakacje? A może wyjeżdżają na kolonie? To dobry moment, żeby skorzystać z bonu turystycznego. Komu przysługuje? Jak pobrać bon turystyczny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące 500 plus na wakacje.

Polski Bon Turystyczny to wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Dzięki niemu rodzice otrzymają dodatkowe pieniądze na wypoczynek dla swoich pociech. Dodatkowo tzw. 500 plus na wakacje wspiera branżę turystyczną, która po lockdownie spowodowanym pandemią, przechodzi kryzys. Warto więc skorzystać z okazji i wydać otrzymane od rządu pieniądze na wypoczynek w Polsce. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Komu należy się bon turystyczny? 

Polski Bon Turystyczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Rodzice lub opiekunowie otrzymują do wykorzystania 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują w ramach dofinansowania 1000 zł.

Bon turystyczny 2021. Wniosek? Tym razem obejdzie się bez wypełniania papierów. Sprawdź, jak pobrać bon turystyczny

Aby otrzymać dofinansowanie na wakacje, nie musisz składać wniosku o bon turystyczny. Bon wystarczy tylko aktywować. Zrobisz to, logując się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Wybierz zakładkę "Ogólny" i przejdź do zakładki "Polski Bon Turystyczny" → "Mój bon". Następnie wystarczy uzupełnić dane: podać adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Na twój numer telefonu lub adres e-mail zostanie wysłany 16-cyfrowy kod, którym będziesz płacić za atrakcje. 

Pamiętaj, żeby podać numer telefonu, którego używasz na co dzień. Na ten numer będziesz otrzymywać wiadomości z kodami potwierdzającymi płatność. 

Jeśli masz dwoje dzieci lub więcej otrzymasz jeden kod do wykorzystania. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z płaceniem od razu za wszystkie swoje dzieci. 

Bon turystyczny na dziecko urodzone w 2021 roku. Dofinansowanie na nowo narodzone dziecko

Na dziecko urodzone do 31 grudnia 2021 roku także można otrzymać dofinansowanie. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku, więc zdążysz go wykorzystać. 

Jak zapłacić bonem turystycznym? 

Bonem turystycznym możesz płacić za noclegi i inne aktywności lub usługi związane z turystyką. Lista miejsc, które akceptują płatność bonem dostępna jest na stronie bonturystyczny.polska.travel/mapa

Aby zapłacić bonem turystycznym, poinformuj o tym osobę przyjmującą płatność. Ustal z nią, jaką kwotę chcesz zapłacić bonem turystycznym. Następnie podaj otrzymany wcześniej 16-cyfrowy kod. Na twój telefon przyjdzie wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność (dlatego ważne jest, aby podać numer telefonu, z którego korzystasz na co dzień). Wystarczy potwierdzić płatność otrzymanym kodem i gotowe. 

W przypadku gdy płatność będzie przewyższała wartość bonu turystycznego możesz resztę dopłacić w inny sposób - kartą, gotówką lub przelewem. 

Więcej o: