Do kiedy trwa spis powszechny? Czasu na spisanie się jest coraz mniej!

Coraz mniej czasu pozostało na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Warto się pospieszyć, ponieważ za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary pieniężne. Do kiedy trwa spis powszechny?

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dokonać spisu powinien każdy, kto czasowo lub na stałe przebywa w Polsce. Celem spisu jest zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. Po raz pierwszy w historii Polski spis odbywa się przez internet.

Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Spis Powszechny 2021. Jaka jest kara za brak udziału? Jak dokonać samospisu? (zdjęcie ilustracyjne) Loteria spis powszechny wyniki - sprawdź, czy dostaniesz nagrodę! Lista kodów

Spis powszechny. Kto musi się spisać? 

Obowiązkiem spisowym są objęte:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Mówi o tym ustawa o statystyce publicznej. 

Spis powszechny. Kara za niewzięcie udziału 

GUS przypomina, że udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału wiąże się z karą. Za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 sąd nałoży karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, natomiast za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara ograniczenia wolności do lat 2.

Spis powszechny przez telefon, internet, ale także w punktach spisowych

W tym roku Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się online. Jednak nie tylko za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS można go dokonać. Od osób, które z jakichś powodów nie mogą wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną pobrane inną metodą: 

  • poprzez wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym (nr infolinii spisowej: 22 279 99 99), 
  • wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

W tym roku rachmistrzowie nie odwiedzają respondentów w domach, ale w wielu miastach w Polsce pojawiają się także punkty Narodowego Spisu Powszechnego. Wystarczy się tam udać i dokonać spisu. 

Za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym grozi kara do 5 tys. zł. Losowanie spis powszechny wyniki 09.07.2021. Oto lista wylosowanych kodów

Do kiedy trwa spis powszechny? 

Spisać się należy do 30 września 2021 roku. Możesz to zrobić na jeden z wyżej wymienionych sposobów. Jeśli jeszcze się nie spisałaś/spisałeś, możesz też spodziewać się telefonu od rachmistrza. Rachmistrz zadzwoni do ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej: 22 279 99 99. Osoby dzwoniące z innych numerów i podające się za rachmistrzów to oszuści, którzy chcą wyłudzić twoje dane. 

Więcej o: