Zasiłek przedemerytalny to nic innego jak forma wsparcia dla seniorów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego i jednocześnie nie mogą znaleźć pracy. Ten typ świadczenia stanowi dla takich osób źródło środków do życia. Jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać?
Zobacz wideo
Uczestnik „The Voice Senior" odnalazł siostrę po 50 latach!
Zasiłek przedemerytalny 2021 - dla kogo jest przeznaczony?
W celu otrzymania tego rodzaju świadczenia należy spełnić:
- warunki wspólne - czyli pobieranie przez 180 dni zasiłku dla bezrobotnych oraz status osoby bezrobotnej,
- warunki indywidualne - wiek w przypadku kobiet powinien wynosić 56 lat, a mężczyzn 61 lat. Z kolei okres spędzony w pracy powinien wynosić u płci żeńskiej 20 lat i męskiej 25 lat w przypadku firmy, w której przepracowano co najmniej 6 miesięcy, a zakończenie współpracy było spowodowane jej upadkiem bądź niewypłacalnością. Przy zwolnieniu z pracy, które wynikało z przyczyn dotyczących danego zakładu, okres przepracowany w firmie powinien wynosić 6 miesięcy, z kolei wiek powinien oscylować na krawędzi 55 i 60 lat, a staż pracy powinien wynosić kolejno 35 i 40 lat. W staż wliczają się lata składkowe i nieskładkowe. Te drugie nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.
Zasiłek przedemerytalny 2021 - ile wynosi?
Ten typ wsparcia finansowego od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022 roku wynosi 1262,34 zł. Świadczenie to podlega waloryzacji. Ważne, aby poinformować organ rentowy o pobieraniu zasiłku oraz jego wysokości. W obowiązkach pracodawcy i świadczeniobiorcy jest przekazanie wiadomości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat zatrudnienia i zawarcia umowy, wskutek której jesteśmy objęci ubezpieczeniem społecznym.