Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Nie wszyscy muszą jednak czekać do tego czasu, aby przejść na emeryturę. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby przejść na wcześniejszą emeryturę.
Osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze i urodziły się w latach 1949-1968 i spełniają poniższe warunki:
przysługuje wcześniejsza emerytura. Praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze to praca o znacznej szkodliwości dla zdrowia lub wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Ten rodzaj pracy powoduje przyspieszenie naturalnego procesu zmniejszania sił pracownika poprzez czynniki zewnętrzne występujące w środowisku pracy.
Wcześniejsza emerytura za ten rodzaj pracy przysługuje kobietom do 55 lat oraz mężczyznom do 60 lat, których czas pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze trwał co najmniej 15 lat. Do takich prac zalicza się m.in. prace: w górnictwie, hutnictwie, energetyce, przemyśle drzewnym, rolnictwie, służbie zdrowia, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu itp. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść także nauczyciele, żołnierze zawodowi, funkcjonariusze policji, służb specjalnych czy Państwowej Straży Pożarnej.
Jeśli chcesz przejść na wcześniejszą emeryturę, musisz złożyć wniosek w jednostce ZUS. Można to zrobić na piśmie i wysłać pocztą lub złożyć w placówce, zgłosić ustnie do protokołu lub przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS.
Świadectwo pracy jest podstawowym dokumentem, którym należy potwierdzić staż pracy. Jeśli jednak nie ma możliwości uzyskania świadectwa pracy, to ZUS może wziąć pod uwagę inne dokumenty np. umowę o pracę itp. W niektórych sytuacjach ZUS może wziąć pod uwagę zeznania świadków, które dotyczą między innymi okresów zatrudnienia przed 15 listopada 1991 r.