Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych straciły pracę przed uzyskaniem prawa do emerytury i nie mogą z racji swojego wieku znaleźć pracy. Świadczenie ma stanowić wsparcie socjalne do czasu uzyskania przez nich emerytury. Jest ono także przyznawane po okresie pięciu lat pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, a także po ogłoszeniu upadłości działalności gospodarczej. Jakie jeszcze trzeba spełnić warunki, aby otrzymać zasiłek?
Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie, która:
Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych wnioskodawca zatrudniony był w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych albo innej pracy zarobkowej a wykonywanie tych prac zakończyło się po 180 dniach pobierania zasiłku, wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego powinien złożyć w ciągu 30 dni od dnia ustania tego zatrudnienia.
Żeby otrzymać prawo do świadczenia przedemerytalnego, należy jednocześnie spełnić warunki, które są uzależnione od przyczyn rozwiązania stosunku pracy, wieku oraz stażu pracy.
Jeśli rozwiązanie stosunku o pracę nastąpiło w wyniku likwidacji firmy lub niewypłacalności pracodawcy kobiety mogą otrzymać zasiłek przedemerytalny w wieku 56 lat, a mężczyźni w wieku 61 lat. Do tego trzeba mieć staż pracy uprawniający do emerytury wynoszący minimum 20 lat - kobieta i 25 lat - mężczyzna.
W innym wypadku - jeśli zwolnienie z pracy wynikało z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym ubiegający się o zasiłek był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 180 dni - wnioskodawca posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Zasiłek przedemerytalny ustalany jest na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Od 1 marca 2020 r. wynosi 1210,99 zł brutto, czyli 1035,68 zł "na rękę".