Urlop rodzicielski 2021 - ile trwa i komu przysługuje? Pamiętaj o terminie

Urlop rodzicielski 2021- informacje. Ten rodzaj wolnego przysługuje obojgu rodzicom z racji potrzeby sprawowania opieki nad dzieckiem. Może być tak, że na urlop decyduje się tylko jeden rodzic. Ile trwa ten rodzaj wolnego?

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicom po wykorzystaniu urlopu lub zasiłku macierzyńskiego. Ten typ wolnego można wykorzystać w całości lub częściowo, w zależności od potrzeby. Przysługuje on do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Ile wynosi urlop rodzicielski? Odpowiedź poniżej.

Zobacz wideo Julia Wieniawa pojechała na wakacje. Nie spędza urlopu sama

Urlop rodzicielski 2021 - czas trwania

Ten rodzaj wolnego trwa 32 tygodnie. Nie jest to maksymalna ilość wolnych tygodni. Może one ulec zmianie, kiedy w rodzinie jest więcej dzieci. Przykładowo przy dwójce pociech otrzymuje się 34 tygodnie wolnego do pracy. Rodzice mogą wziąć ten rodzaj wolnego w tym samym okresie. Urlop rodzicielski wykorzystuje się po macierzyńskim, ale istotne, aby suma wolnego mamy i taty nie przekraczała 32 lub 34 tygodni. Wolne można wykorzystać w maksymalnie czterech częściach. Każda z nich powinna wynosić minimum osiem tygodni. 

Urlop rodzicielski 2021 - jak złożyć wniosek?

Wniosek powinien mieć formę pisemną. Należy złożyć go u pracodawcy. Dopuszczalne są dwie opcje:

  • złożenie wniosku w ciągu 21 dni od daty narodzin dziecka o udzielenie urlopu rodzicielskiego od razu po zakończeniu macierzyńskiego,
  • złożenie wniosku o udzielenie całościowo lub częściowo urlopu rodzicielskiego maksymalnie 21 dni przed pierwszą częścią wolnego. 

Termin składania wniosku jest ważny, ponieważ od niego uzależniona jest wysokość wsparcia finansowego za czas spędzony z dzieckiem. Pierwsze rozwiązanie oznacza pobieranie zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru w ciągu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Z kolei druga opcja wiąże się z otrzymywaniem przez pierwsze 26 tygodni 100% zasiłku macierzyńskiego oraz 60% przez następne tygodnie.

Więcej o: