1000 plus, to nowy projekt, który ma na celu wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany od stycznia 2022 roku i otrzymają go poszczególne rodziny. Wokół świadczenia pojawiło się wiele wątpliwości. Spekulowano, że koniecznie jest zawarcie związku małżeńskiego. Takie prawo, ominęłoby samotne matki i ojców, którzy na wychowaniu mają więcej niż jedno dziecko. Rząd rozważał dodatkowe rozwiązania, aby poprawić sytuację finansową dzieci i ich opiekunów. Pod uwagę brano m.in program Babcia plus czy zwolnienie matek czwórki lub większej liczby dzieci z podatku dochodowego. Ostatecznie potwierdzono realizację programu 1000 plus. Komu przysługuje?
Początkowo, zastanawiano się na przydzieleniu specjalnego świadczenia jedynie pełnym rodzinom, czyli osobom w związkach małżeńskich. Zanim podjęto tą decyzję, rząd od początku był zgodny w tym, aby specjalnym dofinansowaniem obdarować jedynie te rodziny, które posiadają więcej niż jedno dziecko w wieku od 12, do 36 miesięcy. Maksymalna kwota świadczenia, to 12 tysięcy złotych na dziecko, które ustalono, że będzie wypłacane w systemie 1000 złotych miesięcznie, lub 500 w systemie dwuletnim.
Zgodnie z projektem ustawy złożonym w 2021 roku, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy miał początkowo obejmować jedynie tzw. pełne rodziny. W maju tego samego roku, w oficjalnym dokumencie prezentującym założenia Polskiego Ładu, takiego wymogu już nie było. Pozostały jednak nieścisłości, które postanowiono rozwiać. Zgodnie z najnowszymi informacjami, świadczenie będzie przysługiwać również opiekunom samotnie wychowującym dzieci, bez względu na ich stan cywilny. Znaczenie ma jedynie liczba dzieci.
Oprócz Rodzinnego Kapitału opiekuńczego, rząd zapowiedział kolejne dofinansowanie. Projekt dotyczy świadczenia 400 plus, które miałoby przysługiwać na dzieci, które nie zostały objęte programem 1000 plus. Projekt ma wejść w życie równolegle z programem 1000 plus, czyli już w 2022 roku.