1000 plus na dziecko. Dla kogo jest dofinansowanie? Program 1000 plus nie dla każdej rodziny

1000 plus to dofinansowanie, które ma wejść w życie już w 2022 roku. Dodatkowe świadczenie, które ma na celu poprawę sytuacji demograficznej w kraju. Niestety, program 1000 plus nie obejmuje każdej rodziny. 1000 plus dla kogo jest i czy trzeba być małżeństwem?

1000 plus, to nowy projekt, który ma na celu wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany od stycznia 2022 roku i otrzymają go poszczególne rodziny. Wokół świadczenia pojawiło się wiele wątpliwości. Spekulowano, że koniecznie jest zawarcie związku małżeńskiego. Takie prawo, ominęłoby samotne matki i ojców, którzy na wychowaniu mają więcej niż jedno dziecko. Rząd rozważał dodatkowe rozwiązania, aby poprawić sytuację finansową dzieci i ich opiekunów. Pod uwagę brano m.in program Babcia plus czy zwolnienie matek czwórki lub większej liczby dzieci z podatku dochodowego. Ostatecznie potwierdzono realizację programu 1000 plus. Komu przysługuje?

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

1000 plus dla kogo. Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Początkowo, zastanawiano się na przydzieleniu specjalnego świadczenia jedynie pełnym rodzinom, czyli osobom w związkach małżeńskich. Zanim podjęto tą decyzję, rząd od początku był zgodny w tym, aby specjalnym dofinansowaniem obdarować jedynie te rodziny, które posiadają więcej niż jedno dziecko w wieku od 12, do 36 miesięcy. Maksymalna kwota świadczenia, to 12 tysięcy złotych na dziecko, które ustalono, że będzie wypłacane w systemie 1000 złotych miesięcznie, lub 500 w systemie dwuletnim. 

Program 1000 plus tylko dla małżeństw. Czy samotni rodzice otrzymają pieniądze?

Zgodnie z projektem ustawy złożonym w 2021 roku, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy miał początkowo obejmować jedynie tzw. pełne rodziny. W maju tego samego roku, w oficjalnym dokumencie prezentującym założenia Polskiego Ładu, takiego wymogu już nie było. Pozostały jednak nieścisłości, które postanowiono rozwiać. Zgodnie z najnowszymi informacjami, świadczenie będzie przysługiwać również opiekunom samotnie wychowującym dzieci, bez względu na ich stan cywilny. Znaczenie ma jedynie liczba dzieci.

1000 Plus, czy 400 plus? Dodatkowe pieniądze dla rodzin i kolejne projekty

Oprócz Rodzinnego Kapitału opiekuńczego, rząd zapowiedział kolejne dofinansowanie. Projekt dotyczy świadczenia 400 plus, które miałoby przysługiwać na dzieci, które nie zostały objęte programem 1000 plus. Projekt ma wejść w życie równolegle z programem 1000 plus, czyli już w 2022 roku. 

Więcej o: