500 plus dla seniora - kto otrzyma pomoc? Emeryci są oburzeni warunkami

500 plus to program, który zdążył już pomóc wielu Polakom. Na początku roku został on poszerzony o świadczenia także dla emerytów i rencistów. W celu otrzymania dodatkowego wsparcia, należy spełnić określone warunki.

Seniorzy mogą skorzystać z takich form wsparcia jak 14. emerytura oraz bon turystyczny. Jak się okazuje, nie są to jedyne źródła dodatkowych pieniędzy. Program "Rodzina 500 plus" obejmuje również najstarszą część społeczeństwa. Warunki otrzymania tego świadczenia budzą jednak oburzenie.

Zobacz wideo "The Voice Senior". Uczestnik poprosił ukochaną o rękę na scenie

500 plus dla seniora - wsparcie dla wybranych

O ten rodzaj świadczenia mogą ubiegać się osoby pobierające emeryturę lub rentę, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Uprawnieni są także seniorzy po 75. roku życia, korzystający z zasiłku pielęgnacyjnego. To jednak nie wszystkie warunki. Największe kontrowersje gromadzą się wokół kwoty dochodu. Dodatkowe świadczenie będą mogły pobierać osoby o dochodzie, który nie przekracza 1727,08 zł brutto. Seniorzy o dochodzie dokładnie takim lub wyższym nie mogą liczyć na 500 plus. Warto mieć na uwadze, że renta rodzinna i zasiłek pielęgnacyjny nie składają się na wysokość dochodu. Pełna kwota, czyli 500 zł, trafi do osób o dochodzie wynoszącym maksymalnie 1227,08 zł. Każde przekroczenie oznacza pomniejszenie wsparcia.

dzieci, zdjęcie ilustracyjne, 1000 plus 1000 plus na dziecko: Dla kogo? Program 1000 plus nie dla każdej rodziny

500 plus dla seniora - wniosek

Wniosek o 500 plus dla najstarszej części społeczeństwa należy złożyć w instytucjach takich jak ZUS, KRUS lub w placówce wydającej świadczenia emerytalne oraz rentę. O jakich dokumentach należy pamiętać?

  • O orzeczeniu potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Osoby po 75. roku życia, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny powinny wziąć ze sobą:

  • dokumentację medyczną,
  • dokumenty z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia.

Emerytura bez podatku Zasiłek przedemerytalny. Nie każdy otrzyma pieniądze. Warunki są restrykcyjne

Więcej o: