Jak złożyć wniosek o 300 plus przez pue zus? Wystarczy jeden błąd i pieniądze nie trafią na twoje konto

Jak złożyć wniosek o 300 plus przez pue zus? Jest to możliwe jedynie drogą elektroniczną. Należy wejść na odpowiednią stronę i postępować zgodnie z poleceniami. Koniecznie sprawdź numer rachunku i wybierz bank. Pieniądze z programu Dobry Start nie będą wypłacane w gotówce.

300 Plus, to dofinansowanie do wyprawki szkolnej. Przysługuje rodzicom, których dzieci uczęszczają do placówki edukacyjnej i nie ukończyły 20 roku życia. Za te pieniądze rodzice mogą kupić niezbędne przybory szkolne, lub nowy plecak. Zmieniły się jednak przepisy dotyczące wypłacania świadczenia. Pieniądze nie mogą być już przekazywane inną drogą, niż na konto bankowe. W tym celu, cały proces składania wniosku o świadczenie, odbywa się drogą elektroniczną. Należy złożyć go przez PUE ZUS, Emp@tia, lub osobiste konto bankowe. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku i nie popełnić błędu. 

Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

Świadczenie Dobry Start nie będzie wypłacane w gotówce. Jak ubiegać się o 300 plus?

Składanie wniosku o dodatek na wyprawkę szkolną, do tej pory było możliwe w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Nadeszły zmiany, które obecnie uwzględniają jedynie składanie wniosków drogą elektroniczną. Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na wskazany we wniosku rachunek bankowy, który znajdzie się na liście banków, na które wypłacają pośrednio świadczenia. Ma to zmniejszyć koszty obsługi programu. Aby ubiegać się o 300 plus należy spełnić określone warunki. Ważne, aby być opiekunem prawnym dziecka, które kontynuuje edukację, oraz nie ukończyło 20 roku życia. 

Jak złożyć wniosek o 300 plus przez pue zus? Instrukcja krok po kroku

Aby złożyć wniosek o tzw. Dobry Start, należy mieć konto na platformie PUE ZUS, Emp@tia i skorzystać z profilu zaufanego, do którego możliwe jest logowanie przez bank. Posiadają go wszystkie osoby, które pobierają świadczenia 500 plus. Podobnie, jak w tamtym przypadku, tu również należy dokładnie czytać kolejne polecenia, aby nie popełnić błędu i uzyskać świadczenie. Na początek, należy po zalogowaniu wejść w zakładkę "Świadczenia", następnie wybrać świadczenie "Dobry Start" i przejść do tzw. kreatora świadczenia. Kolejnym krokiem będzie wybranie opcji  "Składam wniosek o świadczenie dobry start na rok szkolny" i rozpoczęcie składania wniosku. Każdy kolejny krok kończy się kliknięciem strzałki "dalej". Najważniejsze, aby poprawnie wpisać numer rachunku, na który mają być wpłacone pieniądze. W przypadku niepoprawnego numeru konta, lub numeru konta innego opiekuna prawnego, niż ten, który składa wniosek, pieniądze nie zostaną wypłacone w terminie. Istotna jest też liczba dzieci, a także wpisanie dzieci niepełnosprawnych, jeśli świadczeniobiorca je posiada. Zaświadczenie o niepełnosprawności należy dodać w załączniku. Na dzieci niepełnosprawne, świadczenie 300 plus przysługuje do ukończenia przez nie 24 roku życia i jest to wyjątek. Po zakończeniu uzupełniania danych kliknij  "Podpisz i wyślij". Aby upewnić się, że dane zostały wypełnione poprawnie, kliknij "Podgląd".

Do kiedy można składać wnioski o 300 Plus? Kiedy będzie wypłacony Dobry Start?

Wnioski o dodatek na wyprawkę szkolną 300 plus, można składać drogą elektroniczną do końca listopada 2021. Wypłata środków jest uzależniona od terminu złożenia wniosku. Jeżeli wniosek z dokumentami zostanie złożony np. w lipcu, to ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata nastąpi nie później niż do dnia 30 września. Istnieje zatem ryzyko, że nastąpi to po rozpoczęciu roku szkolnego, ale w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od składanego wniosku. 

Więcej o: