Pytania pochodzące z Narodowego Spisu Powszechnego budzą kontrowersje. Z tego względu wiele osób odkłada ten obowiązek w czasie. Należy jednak pamiętać, że niewypełnienie formularza wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kiedy mija termin?
To badanie rozpoczęło się 1 lipca 2021 roku i potrwa do 30 września. Obywatele są zaskoczeni pytaniami dotyczącymi wyznawanej religii, związku oraz miejsca zamieszkania. Wiele osób traktuje takie informacje jako dane wrażliwe. Na pytania należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Podawanie fałszywych danych w spisie wiąże się z pozbawieniem wolności do lat dwóch, zaś odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym oznacza grzywnę w wysokości 5 tys. złotych.
Jednostki, które są wykluczone z cyfrowych zapisów mogą wypełnić ten obowiązek telefonicznie. Pomoże w tym celu infolinia pod następującym numerem: 22 279-99-99. Pracownicy statystyki publicznej pomogą w wypełnieniu spisu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem spis.gov.pl.
Osoby, które nie mogą wypełnić obowiązku Narodowego Spisu Powszechnego drogą online lub telefoniczną, otrzymają pomoc ze strony rachmistrza. Taka osoba dzwoni do respondenta z numeru 22 828 88 88 lub z infolinii spisowej. Rachmistrzowie realizują także wywiady bezpośrednie. Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza?