Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? Te dokumenty wydłużą twój urlop

Przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego pomocne są określone dokumenty, które dotyczą okresu zatrudnienia. Co dokładnie należy wziąć pod uwagę? Podpowiadamy, w jaki sposób obliczyć długość czasu wolnego oraz jak go wydłużyć.

Sezon wakacyjny oznacza jedno - pora na zasłużony odpoczynek! W tym okresie wiele osób bierze wolne od pracy, aby zregenerować siły i skorzystać z pięknej pogody. Urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Przysługuje on każdej osobie pracującej, bez względu na staż. Niektórzy mogą liczyć na więcej dni wolnych. 

Zobacz wideo Doda: Praca zaczęła mnie dusić. Dlaczego wróciła na scenę?

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? Pamiętaj o tych kwestiach

Regulacje na temat urlopu wypoczynkowego znajdziemy w Kodeksie Pracy, a dokładniej w rozdziale siódmym. Osoba, która podejmuje pierwszą pracę ma prawo do 1/12 wymiaru urlopu po rocznym stażu. W przypadku, kiedy podejmowana jest kolejna praca, ustala się wówczas proporcjonalny wymiar wolnego, który przysługuje po przepracowaniu wyznaczonego okresu u danego pracodawcy. Pamiętajmy, że do okresu zatrudnienia wlicza się także czas spędzony w innych firmach. W celu obliczenia urlopu wypoczynkowego, należy posłużyć się specjalnym kalkulatorem. Należy przed przystąpieniem do wyliczeń:

  • znać swój okres pracy,
  • mieć przy sobie świadectwo pracy.

Powyższe czynniki zwiększą precyzyjność wyliczeń. Warto znać przy tym dwie zasady:

  • 20 dni roboczych przysługuje osobie ze stażem mniejszym niż 10 lat,
  • 26 dni roboczych przysługuje osobie ze stażem większym niż 10 lat.

Staż pracy obejmuje czas spędzony jakiegokolwiek pracodawcy oraz czas poświęcony nauce.

Urlop wypoczynkowy - jak go wydłużyć?

Ten rodzaj wolnego można wydłużyć w sytuacji, kiedy nasze zdrowie jest zagrożone lub praca, którą wykonujemy jest o specyficznym charakterze. Na wydłużenie urlopu wypoczynkowego mogą zatem liczyć osoby takie jak: nauczyciel, inwalida wojenny, kombatant, pracownik socjalny lub górnik.

Więcej o: