Emerytura stażowa a Nowy Ład - informacje. "Kpią z ludzi"

Wcześniejsza emerytura 2021 - wiadomości. O emeryturach stażowych jest coraz głośniej. Nie przestaje się starać o tę zmianę Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Zdaniem związkowców będzie można przejść na odpoczynek nawet 7 lat wcześniej. Poznaj najnowsze informacje w sprawie.

Emerytura stażowa to koncepcja prezydenta Andrzeja Dudy, która wiąże się z przechodzeniem na odpoczynek znacznie wcześniej. Taka możliwość występuje przy określonym stażu pracy. Ile musi on wynosić? 

Zobacz wideo Sandra Kubicka: Podążam drogą Jennifer Lopez. Gdy przejdę na emeryturę, chciałabym opisać moje życie w książce

Emerytura stażowa a Nowy Ład - jakie są szanse?

Czy wcześniejsza emerytura oznacza przywilej? Niekoniecznie. Wysokość świadczenia jest uzależniona od kwot przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co wskazuje na to, że emerytura stażowa oznacza możliwość wcześniejszego skorzystania z tych środków. Na przykładzie kobiety, która przepracowała 35 lat swojego życia lub mężczyzny o 40-letnim stażu, wiemy, że mają oni kapitał uprawniający do skorzystania z emerytury minimalnej. Do tego świadczenia nie otrzymają żadnej dopłaty. Do emerytury stażowej uprawnieni będą mężczyźni w wieku 58 lat oraz 53-letnie kobiety, którzy pracowali już w wieku 18 lat. Zainteresowanie tą zmianą wzrasta, co jednocześnie wskazuje na to, że w Polsce jest dużo osób pracujących od najmłodszych lat. 
Jeśli chodzi o to, czy wcześniejsze emerytury będą częścią Nowego Ładu to pojawiły się szanse, ale nie zostały potwierdzone. Stanowisko prezydenta w tej sprawie nie zostało wygłoszone ze względu na nasilenie się trzeciej fali koronawirusa. 

Emerytura stażowa - sprawdź wysokość świadczenia

Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób. Jeśli emerytura stażowa obowiązywałaby od tego momentu, wynosiłaby wówczas minimalnie 1251 zł brutto (w przybliżeniu). W sytuacji, kiedy parlament uwzględni dodatkowy warunek Andrzeja Dudy (dotyczący kapitału umożliwiającego wypłatę emerytury w wysokości min. 120% minimalnej) to wówczas najniższa wcześniejsza emerytura będzie wynosiła więcej niż 1500 zł brutto. Zgromadzony kapitał jest kluczową kwestią. Skorzystanie ze wcześniejszej emerytury nie będzie obowiązkiem. 

Więcej o: