Emerytura bez podatku tabela - informacje. Zmiany mogą nie przynieść zysku

Emerytura bez podatku tabela - najnowsze wiadomości. W ramach programu Polski Ład nadchodzą zmiany, które mogą zaskoczyć wielu Polaków, w tym tych najstarszych. Seniorzy pobierający najniższą emeryturę nie będą musieli odprowadzać podatku. Ile na tym zyskają?

Plany wynikające z Polskiego Ładu mają przejść do realizacji po pandemii koronawirusa. W ramach programu znajduje się wiele propozycji zmian dotyczących obywateli. Seniorzy mogą spodziewać się świadczeń emerytalnych bez podatku. Co to oznacza w praktyce? 

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra Wybierz serwis

Emerytura bez podatku tabela 2022 - próg świadczenia

Nowy Ład zaproponował zmianę dotyczącą systemu podatkowego. Ile miałaby wynosić kwota wolna od podatku? 30 tys. zł. W związku z tym, większość emerytów oraz osoby zarabiające najmniej będą zwolnione z tego obowiązku. Próg przy świadczeniu emerytalnym ma wynosić 2500 zł brutto, czyli do tej kwoty ma nie być odprowadzany podatek. Emeryci zatem będą mogli cieszyć się większą ilością pieniędzy. Co natomiast z tymi seniorami, którzy pobierają wyższe świadczenie?

Emerytura bez podatku tabela 2022 - czy wszyscy zyskają na zmianach?

Poniżej prezentujemy wysokość kwot, która wynika z zapowiadanych zmian. Zysk w przybliżeniu. Wyliczenia serwisu money.pl prezentują się następująco:

Tabela emerytur, źródło obliczeń: money.plTabela emerytur, źródło obliczeń: money.pl redakcja kobieta.gazeta.pl

Emerytura bez podatku tabela 2022 - kto straci na zmianie?

Jak się okazuje, ta zmiana nie będzie korzystna dla wszystkich seniorów. Modyfikacje w emeryturach dotyczą również odejmowania od kwoty podatku składki zdrowotnej. Zgodnie z zapowiedziami rządu, nie będzie możliwości odliczania tej składki od podatku. Przy zmianach stracą najbogatsi seniorzy, którzy korzystają ze świadczeń emerytalnych powyżej 5000 zł brutto. Aktualnie otrzymują 4134 zł netto na miesiąc, a po zmianach stracą 9 zł z każdego świadczenia. W związku z tym im wyższa emerytura, tym wyższa strata. 

Więcej o: