Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021. Przyszli emeryci mogą czuć się zagrożeni

"Solidarność" reaguje w sprawie emerytur stażowych. Związkowcy biorą sprawę w swoje ręce. Brak reakcji prezydenta RP, Andrzeja Dudy, prowokuje powstanie zbiórki podpisów pod projektem ustawy będącej realizacją obietnic wyborczych. Emerytury stażowe najnowsze informacje.

Emerytury stażowe to jeden z podpunktów obietnic wyborczych złożonych przez Andrzeja Dudę w czasie trwania kampanii wyborczej. Związkowcy „Solidarności" postanowili położyć kres przeciągającemu się milczeniu na temat jego realizacji. Przewodniczący, Piotr Duda, informuje na Facebooku o rozpoczęciu zbierania podpisów pod projektem ustawy. Jaki jest jej cel?

przedstawienie w jasny i przystępny sposób informacji o takiej opcji emerytalnej, która miałaby uzupełnić rozwiązania w obecnym systemie emerytalnym
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe najnowsze informacje. Komu będą przysługiwały emerytury stażowe?

Zdaniem „Solidarności" w systemie powinna pojawić się możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeśli przekroczy on 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat w przypadku kobiet. Emerytura ta miałaby obejmować wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, a jej wysokość ustalona przy zastosowaniu formuły zdefiniowanej składki, nie byłaby niższa od minimalnej emerytury.

Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek – twierdzi „Solidarność"

Aktualnie kwota minimalnej emerytury wynosi 1250,80 złotych brutto.

Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021. „Solidarność" przygotowuje kampanię

Przewodniczący związku „Solidarność" w czwartek, 15 lipca 2021, zamieścił post promujący zasadność wprowadzenia emerytur stażowych. Już wkrótce ma wystartować wielka kampania. Aby projekt trafił jednak do sejmu, niezbędne okaże się zebranie przynajmniej 100 tysięcy głosów wsparcia dla sprawy.

Swoje poparcie będzie mogła wyrazić każda osoba posiadająca pełnię praw wyborczych. Podpisy pobierane są w siedzibach regionalnych NSZZ „Solidarności". Mimo umownego poparcia ze strony prezydenta, eksperci wciąż pozostają sceptyczni względem sprawy. Emerytury stażowe stałyby się jednoznaczne z obniżeniem wieku emerytalnego, a przyszłe emerytury mogłyby okazać się jedynie minimalnym świadczeniem.

Więcej o: