Ekwiwalent za urlop 2021 - komu przysługuje? Należy spełnić ten warunek

Ekwiwalent za urlop 2021 - informacje. Ile pieniędzy można otrzymać za niewykorzystane wolne? Jak się okazuje, nie każdy może liczyć na dodatkową gotówkę. Poznaj warunek otrzymania ekwiwalentu za urlop.

Z racji niewykorzystanego urlopu pracownikowi należy się rekompensata pieniężna. Niestety ten rodzaj wsparcie nie przysługuje każdemu. Niektórzy mogą być rozczarowani. Sprawdź warunek, który należy spełnić, aby otrzymać ekwiwalent za urlop.

Zobacz wideo Koniec szwedzkich wakacji Majdanów

Ekwiwalent za urlop 2021 - komu się należy?

Prawa do urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Pracodawca ma w obowiązku udzielenie tego typu wolnego w wymiarze, jaki przysługuje pracownikowi, ale może nie zgodzić się na termin. Często jest tak, że data wybrana przez zatrudnionego skutkuje brakami w zespole i zaburzeniem pracy danej organizacji. Wówczas należy ustalić nowy termin wypoczynku. Czy niewykorzystany urlop przepada? Nie, można go wykorzystać do 30 września następnego roku. Ekwiwalent z kolei przysługuje w sytuacji, kiedy urlop nie został wykorzystany ze względu na wygaśnięcie lub rozwiązanie umowy o pracę. Jeżeli pracownik planuje przedłużenie umowy, powinien skorzystać z urlopu w sposób fizyczny.

14. emerytura Emerytury stażowe najnowsze wiadomości. Przyszli emeryci mogą czuć się zagrożeni

Ekwiwalent za urlop 2021 - kalkulator

W celu wyliczenia ekwiwalentu za urlop nie potrzeba żadnych aplikacji. Wystarczy kalkulator lub kartka i długopis. Stosuje się przy tym współczynnik ekwiwalentu, który obowiązuje w roku wypłacania. Korzysta się wówczas z następującego wzoru:

x = [365 dni - (liczba niedziel w roku + liczba sobót w roku + liczba dni świątecznych)]: 12

W obecnym roku współczynnik wynosi 21 dni. W celu obliczenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu należy miesięczne wynagrodzenie brutto podzielić przez 21. Przykładowo:

Pracownik zarabia 2800 zł brutto i może liczyć na 5 dni urlopu. Jaka jest zatem wysokość ekwiwalentu?

2800/21 = 133,33 zł

133,33 zł x 5 = 666,65 zł brutto

Emeryci Emerytura bez podatku tabela - informacje. Zmiany mogą nie przynieść zysku

Więcej o: