Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - jak go złożyć? Poznaj warunki

W tym roku te dwa rodzaje wolnego nie zmieniają się. Na urlop macierzyński i rodzicielski można liczyć pod pewnymi warunkami. Należy podjąć decyzję dotyczącą tego, który rodzic będzie zajmował się dzieckiem. Jak złożyć wniosek?

Przy składaniu wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski warto pamiętać o terminie, ponieważ to właśnie od niego uzależniona jest wysokość wsparcia finansowego. Urlopy można wykorzystać jeden po drugim. Co jeszcze należy mieć na uwadze? Poznaj warunki.

Zobacz wideo Eliza i Trybson na urlopie w Hiszpanii

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - wymiar wolnego

Prawo do urlopu macierzyńskiego mają kobiety, które urodziły i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dzięki temu mogą poświęcić więcej czasu dziecku. Ile wynosi ten rodzaj wolnego?

  • 20 tygodni - przy jednym dziecku,
  • 31 tygodni - przy dwójce,
  • 33 tyg. - przy trójce,
  • 35 tyg. - przy czwórce,
  • 37 tyg. - przy piątce. 

Urlop rodzicielski z kolei jest przeznaczony dla mamy i taty, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Można wykorzystać ten rodzaj wolnego wspólnie, nawet w tym samym czasie. Trwa on 32 tygodnie w przypadku posiadania jednego potomka oraz 34 przy urodzeniu podczas jednego porodu dwójki dzieci lub więcej. Przejście na urlop rodzicielski nie musi wiązać się z brakiem pracy. Rodzic może pracować w wymiarze 1/2 etatu. 

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - jak go złożyć?

Wniosek o ten rodzaj wolnego należy złożyć u pracodawcy w ciągu 21 dni od narodzin potomka. Przekroczenie tego terminu oznacza obniżenie wsparcia finansowego. Jak to wygląda w praktyce? Dokument złożony w wyznaczonym okresie wiąże się z otrzymywaniem świadczenia w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Po przekroczeniu terminu wypłaty będą wyglądały następująco: 100% przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego raz 6 tyg. rodzicielskiego, a przez pozostałą część wolnego - 60% podstawy. Do dokument należy dołączyć:

  • dane dziecka,
  • okresy wykorzystania urlopów,
  • oświadczenie dotyczące tego, że drugi rodzic nie będzie przebywał na urlopie rodzicielskim.
Więcej o: