Przy składaniu wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski warto pamiętać o terminie, ponieważ to właśnie od niego uzależniona jest wysokość wsparcia finansowego. Urlopy można wykorzystać jeden po drugim. Co jeszcze należy mieć na uwadze? Poznaj warunki.
Prawo do urlopu macierzyńskiego mają kobiety, które urodziły i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dzięki temu mogą poświęcić więcej czasu dziecku. Ile wynosi ten rodzaj wolnego?
Urlop rodzicielski z kolei jest przeznaczony dla mamy i taty, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Można wykorzystać ten rodzaj wolnego wspólnie, nawet w tym samym czasie. Trwa on 32 tygodnie w przypadku posiadania jednego potomka oraz 34 przy urodzeniu podczas jednego porodu dwójki dzieci lub więcej. Przejście na urlop rodzicielski nie musi wiązać się z brakiem pracy. Rodzic może pracować w wymiarze 1/2 etatu.
Wniosek o ten rodzaj wolnego należy złożyć u pracodawcy w ciągu 21 dni od narodzin potomka. Przekroczenie tego terminu oznacza obniżenie wsparcia finansowego. Jak to wygląda w praktyce? Dokument złożony w wyznaczonym okresie wiąże się z otrzymywaniem świadczenia w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Po przekroczeniu terminu wypłaty będą wyglądały następująco: 100% przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego raz 6 tyg. rodzicielskiego, a przez pozostałą część wolnego - 60% podstawy. Do dokument należy dołączyć: