Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021: Do kiedy trzeba się spisać?

Spis powszechny ludności i mieszkań 2021 jest obowiązkowy i dotyczy każdej osoby zamieszkałej na terenie Polski. Rozpoczął się 1.04.2021, ale już niedługo dobiegnie końca. Osoby, które nie spisały się samodzielnie drogą elektroniczną, mogą ponieść konsekwencje. Spis ludności do kiedy trwa? Koniecznie sprawdź, aby nie przeoczyć ostatecznego terminu.

Spis ludności to obowiązkowy narodowy spis powszechny wszystkich obywateli i mieszkań, znajdujących się na terenie kraju. Jest to, jak donosi Gus, podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. To obowiązek obywatelski, który musi odbyć się drogą elektroniczną przez Internet, a w wyjątkowych przypadkach za pomocą rozmowy telefonicznej, celem uzupełnienia danych. Spis rozpoczął się 1.04.2021. Do kiedy potrwa?

Zobacz wideo Maciej Wąsik: Nikt z CBA, kto kontrolował oświadczenia Obajtka, nie pracuje w Orlenie Wybierz serwis

Spis ludności do kiedy trwa: To ostatnie miesiące, aby spisać się na stronie internetowej

Spis ludności rozpoczął się 1.04 i potrwa tylko do 30.09. W tym czasie każdy obywatel ma obowiązek zalogować się na stronie i uzupełnić kwestionariusz dotyczący siebie i swoich najbliższych. Osoby nieletnie nie wypełniają formularza samodzielnie, a robią to za nich opiekunowie prawni. Osoby, które nie zastosują się do wytycznych, mogą ponieść konsekwencje. Z początku, będzie to próba kontaktu drogą telefoniczną, celem uzupełnienia danych. Odebranie telefonu od rachmistrza jest obowiązkowe. Dane będą weryfikowane, a za świadome podanie mylnych informacji, lub odmowy we wzięciu udziału w Narodowym Spisie Powszechnym sąd może nałożyć grzywnę sięgającą 5 tys. zł za niewywiązanie się z obowiązku. 

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021: Jak spisać się przez internet?

Spisu dokonujemy samodzielnie, a dzieje się to za pomocą strony internetowej spis.gov.pl, gdzie znajduje się aplikacja. Następnie istnieją trzy możliwości zalogowania się do serwisu. 

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, który umożliwia uwierzytelnienie za pomocą Profilu Zaufanego oraz systemów informatycznych banków.
  • Wprowadzenie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki, jako dane niezbędne przy pierwszym logowaniu. Dodatkowo wymagane jest stworzenie hasła, które razem z numerem PESEL posłuży do kolejnych logowań.
  • Inny tryb z wykorzystaniem adresu e-mail i zdefiniowaniem hasła dostępu. Ta metoda jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy 31 marca 2021 r. zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski.

Po zalogowaniu, aplikacja szczegółowo przekieruje cię na kolejne strony, opisowo tłumacząc działania.

Więcej o: