Współczynnik urlopowy 2021 - ile wynosi? Dzięki niemu obliczysz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Współczynnik urlopowy 2021 - informacje. Do czego jest on potrzebny? W celu precyzyjnego obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, warto znać wartość tego współczynnika. Uzależniony jest on między innymi od liczby dni wolnych. Ile wynosi w tym roku?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi, którego umowa została rozwiązana lub dobiegła końca. W takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić określoną należność. W innych przypadkach należy wykorzystać urlop w sposób fizyczny do 30 września następnego roku, inaczej możliwość skorzystania z zaległego wolnego przepadnie. Przy wyliczaniu kwoty ekwiwalentu niezbędny jest współczynnik urlopowy. Ile wynosi w 2021 roku? Poniżej wartości dla różnych wymiarów czasy pracy

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz pochwaliła się widokami z jachtu

Współczynnik urlopowy 2021 - sprawdź, ile on wynosi

Na wysokość współczynnika urlopowego mają wpływ czynniki takie jak liczba dni wolnych i świąt wolnych ustawowo, które przypadają na dany rok kalendarzowy. Dlatego też jego wartość bywa zmienna. Obowiązuje on pracowników, którzy zostali zatrudnieni na pełen etat. Osoby pracujące w mniejszym wymiarze czasu również korzystają ze współczynnika urlopowego, ale o zredukowanej wartości, dostosowanej do wymiaru etatu. Jaka jest zatem jego wartość w 2021 roku?

Współczynnik urlopowy oblicza się następującym wzorem:

[365 dni roku – (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 21

Współczynnik urlopowy 2021 - jak się prezentuje przy niepełnym wymiarze?

W przypadku pracownika, który ma pracę na pełen etat, współczynnik urlopowy wynosi 21. Wartość tego wskaźnika przy innym wymiarze godzin niż pełen etat wygląda następująco:

  • pracownik zatrudniony na 3/4 etatu - 15,75,

  • pracownik zatrudniony na 1/2 etatu - 10,50,
  • pracownik zatrudniony na 1/3 etatu - 7,00,
  • pracownik zatrudniony 1/4 etatu - 5,25.
Więcej o: