Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi, którego umowa została rozwiązana lub dobiegła końca. W takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić określoną należność. W innych przypadkach należy wykorzystać urlop w sposób fizyczny do 30 września następnego roku, inaczej możliwość skorzystania z zaległego wolnego przepadnie. Przy wyliczaniu kwoty ekwiwalentu niezbędny jest współczynnik urlopowy. Ile wynosi w 2021 roku? Poniżej wartości dla różnych wymiarów czasy pracy.
Na wysokość współczynnika urlopowego mają wpływ czynniki takie jak liczba dni wolnych i świąt wolnych ustawowo, które przypadają na dany rok kalendarzowy. Dlatego też jego wartość bywa zmienna. Obowiązuje on pracowników, którzy zostali zatrudnieni na pełen etat. Osoby pracujące w mniejszym wymiarze czasu również korzystają ze współczynnika urlopowego, ale o zredukowanej wartości, dostosowanej do wymiaru etatu. Jaka jest zatem jego wartość w 2021 roku?
Współczynnik urlopowy oblicza się następującym wzorem:
[365 dni roku – (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 21
W przypadku pracownika, który ma pracę na pełen etat, współczynnik urlopowy wynosi 21. Wartość tego wskaźnika przy innym wymiarze godzin niż pełen etat wygląda następująco: