Emerytury stażowe nowości - dla kogo zwolnienie z PIT? Niektórzy będą zaskoczeni

Emerytury stażowe nowości - najnowsze informacje. O tym temacie jest coraz głośniej nie bez powodu. Projekt zwolnienia niektórych osób z podatku dochodowego spotkał się z dużym zaskoczeniem wśród obywateli. Kogo dokładnie ma dotyczyć taka zmiana?

Zgodnie z deklaracją Mateusza Morawieckiego, ustawy dotyczące emerytur zostaną zatwierdzone w ciągu pierwszych stu dni działania Nowego Ładu. Kogo czeka zwolnienie z podatku? Czy ktoś straci na zapowiadanych zmianach? Odpowiadamy.

Emerytury stażowe nowości - dla kogo zwolnienie z podatku?

Wskutek podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, emeryci korzystający ze świadczenia wynoszącego maksymalnie 2500 zł brutto, zostaną zwolnieni z opłacania PIT. Aktualna sytuacja wygląda następująco: każda emerytura jest opodatkowana, bez względu na jej wysokość. Seniorzy z najniższym dochodem mogą korzystać z podwyższonej kwoty wolnej od podatku, czyli 8 tys. zł - 666,67 zł na miesiąc. Reszta musi zostać potrącona o 17% PIT. Nowa zmiana niesie ze sobą także opłacanie 9% składki zdrowotnej, co zaskoczyło wielu seniorów.

Emerytury stażowe nowości - perspektywa "Solidarności"

Wprowadzenie emerytur stażowych było jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, ale jak się okazało prezydent nie podjął przełomowych kroków w tej sprawie. Wyborcy jednak nie tracą nadziei. Wspólnymi siłami chcą doprowadzić do realizacji tego projektu. Na działania Andrzeja Dudy nie czeka także "Solidarność". Związkowcy rozpoczęli kampanię zakładającą, że:

  • do wcześniejszej emerytury może być uprawniona osoba, która przyszła na świat po 31 grudnia 1948 roku,
  • senior ubiegający się o emeryturę stażową powinien mieć staż pracy wynoszący 35 lat u kobiet oraz 40 lat u mężczyzn,
  • wcześniejsza emerytura nie może być niższa od minimalnej przypadającej na dany rok.
Więcej o: