Narodowy Spis Powszechny 2021. Czasu na spisanie się jest coraz mniej

Trwa powszechny spis ludności. Do kiedy trzeba się spisać? Warto się pospieszyć, bo czasu na dopełnienie tego obowiązku jest coraz mniej. Za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 grożą kary.

Co dziesięć lat organizowany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego celem jest zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. Każdy, kto na stałe lub czasowo mieszka w Polsce powinien się spisać. Czasu na dopełnienie obowiązku spisowego jest coraz mniej. 

Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Powszechny spis ludności 2021. Kto musi się spisać? 

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Za niedopełnienie obowiązku spisowego grożą kary. Za odmowę udziału w spisie sąd nałoży grzywnę w wysokości do 5 tys. zł, natomiast za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara ograniczenia wolności do lat 2.

Obowiązkiem spisowym są objęte:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Do kiedy trzeba się spisać? 

Na spisanie się zostały 2 miesiące. Każdy objęty obowiązkiem spisowym powinien się spisać do 30 września 2021. Spisać można się przez internet lub telefonicznie. 

Spis powszechny. Numer telefonu rachmistrza. Uważaj na oszustów! 

Samospisu możesz dokonać przez internet. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie spis.gov.pl. Inną opcją jest wywiad telefoniczny. Rachmistrzowie w tym roku nie chodzą po domach, aby zbierać informacje, ale możesz spodziewać się telefonu. Rachmistrz może zadzwonić do ciebie z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Osoby dzwoniące z innych numerów, podające się za rachmistrzów to oszuści, którym nie należy podawać swoich danych osobowych. Jeśli chcesz zweryfikować tożsamość rachmistrza, poproś go o wylegitymowanie się specjalnym numerem. Numer rachmistrza możesz sprawdzić na stronie spisu lub poprzez infolinię spisową. Numer telefonu infolinii spisowej to: 22 279 99 99. 

Więcej o: