Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Okres zatrudnienia na umowę zlecenie nie jest liczony do stażu pracy

Pracujesz na umowę zlecenie i zastanawiasz się, czy ten okres wlicza się do emerytury? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ umowa zlecenie ma wpływ tylko na jeden z dwóch czynników, które są brane pod uwagę przy przyznawaniu emerytury. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Odpowiadamy!

Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników na umowę zlecenie. Jest ona dla nich bardzo korzystna, ponieważ nie muszą udzielać pracownikowi urlopu oraz przeprowadzać szkolenia BHP. Dla pracownika umowa zlecenie nie jest jednak korzystnym rozwiązaniem. 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy? 

Emerytura przyznawana jest osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ale także mają wymagany staż pracy i w czasie zatrudnienia odprowadzały składki na subkonto w ZUS. I choć wydawać by się mogło, że każdy okres zatrudnienia jest liczony do stażu pracy, to niestety tak nie jest. 

Staż pracy można określić jako czas pozostawania w zatrudnieniu, a osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy daje uprawnienia m.in. do: 

  • wyższego wymiaru urlopu,
  • prawa do urlopu wychowawczego,
  • świadczenia przedemerytalnego.

Warto jednak wiedzieć, że umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, co oznacza, że nie podlega uregulowaniom Kodeksu pracy. Właśnie dlatego okres zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie nie jest wliczany do stażu pracy. Co to oznacza w praktyce? Rozpatrzmy to na przykładzie:

Pani Kasia pracuje od 10 lat na umowie zleceniu, a od roku pracuje na umowę o pracę. Pani Kasi nadal przysługuje tylko 21 dni urlopu, ponieważ 10 lat, które przepracowała na umowie zleceniu, nie wlicza się do jej stażu pracy. Gdyby pani Kasia ostatnie 10 lat była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, to teraz przysługiwałby jej wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego - 26 dni. 

To oznacza także, że 10 lat pracy pani Kasi nie wlicza się w lata pracy do emerytury. 

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Składki z umowy zlecenie liczą się do okresów składkowych

To, że umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, nie oznacza jednak, że nie liczy się do emerytury. Z tytułu umowy zlecenie odprowadzane są składki zdrowotne (są one dla wszystkich obowiązkowe). Przyszli emeryci mogą więc być spokojni, ponieważ do ustalenia wysokości emerytury uwzględnia się wszystkie okresy opłacania składki emerytalnej. Z umowy zlecenie również. 

Reasumując, składki odprowadzane z umowy zlecenia mają wpływ na wysokość emerytury. Umowa zlecenie nie wlicza się jednak do stażu pracy - ten liczony jest tylko na podstawie umowy o pracę. W Polsce, aby uzyskać prawo do emerytury, kobiety muszą przepracować minimum 20 lat, a mężczyźni minimum 25. 

Więcej o: