Emerytury stażowe 2021 wejdą w życie wcześniej, niż przypuszczano? Temat znów na tapecie

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Emerytury stażowe to ostatnio gorący temat wśród społeczeństwa. Wiele osób czeka na ich wprowadzenie, ale rządzący nie składają na razie żadnych obietnic. Do dyskusji o emeryturach stażowych włączyła się teraz Lewica, która chce wnioskować o jak najszybsze włączenie projektu do porządku obrad.

Emerytury stażowe miałyby wprowadzać możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat - 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Wprowadzenie wcześniejszych emerytur zapowiadał w swoich kampaniach wyborczych Andrzej Duda, jednak do tej pory nie doczekaliśmy się prezydenckiego projektu.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Emerytury stażowe 2021. "Solidarność" zbiera podpisy, a Lewica włącza się do dyskusji o wcześniejszych emeryturach

Od 7 lipca "Solidarność" zbiera podpisy pod swoim projektem obywatelskim. 15 lipca ruszyła kampania. Związkowcy zbierają podpisy w siedzibach regionalnych NSZZ "Solidarność". Muszą ich zebrać 100 tysięcy, aby projekt trafił do sejmu. 

Opowiadając się za emeryturami stażowymi, działasz nie tylko w swoim interesie, ale przede wszystkim w imieniu wszystkich pracowników, którzy ciężką pracą zapracowali lub zapracują na zasłużony odpoczynek - czytamy na oficjalnej stronie projektu.

Teraz do dyskusji o emeryturach stażowych włączyła się także Lewica, która przypomina, że swój projekt złożyła już rok temu, ale dalej leży on w "sejmowej zamrażarce":

W 2035 roku niemal 27 proc. osób będzie na emeryturze. To ogromne wyzwanie i dla państwa, i dla polskiej gospodarki. Ale to nie może być wymówka, żeby ograniczać świadczenia emerytalne i rentowe albo wykluczać z prawa do emerytur jakiejś części społeczeństwa - mówiła na konferencji w Sejmie posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Lewica chce niezwłocznego rozpoczęcia prac nad projektem

Swój projekt o emeryturach stażowych Lewica złożyła w marcu 2020 roku, jednak do tej pory sejm się nim nie zajął. Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula zauważa, że "do dziś ten projekt nie doczekał się numeru druki i utknął w sejmowej zamrażarce". Posłowie Lewicy planują jednak ruszyć z projektem: 

Niezwłocznie zwrócimy się o nadanie numeru druku, a także o jak najszybsze włączenie do porządku obrad propozycji Lewicy ws. emerytur stażowych - zapowiedziała Katarzyna Kotula.

Emerytury stażowe. Od kiedy możemy spodziewać się wcześniejszych emerytur? 

Tak naprawdę nie wiadomo, czy emerytury stażowe w ogóle wejdą w życie. Najbliżej realizacji projektu jest Lewica. Przed "Solidarnością" jeszcze długa droga, aby projekt w ogóle trafił do sejmu. 

Więcej o: