Polski Ład: zmiany w podatkach. W portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy

Polski Ład - zmiany w podatkach. Rządzący w ramach planu odbudowy polskiej gospodarki przygotowali szereg zmian w podatkach. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów oraz Prezesa Rady Ministrów zmiany w PIT mają wejść w życie od początku 2022 roku. Jakie zmiany wejdą w życie od przyszłego roku?

W poniedziałek po południu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy podatkowej, która jest częścią Polskiego Ładu. Projekt zakłada  poprawę sytuacji osób, które uzyskują najniższe dochody. Jak zapowiadają rządzący, na zmianie skorzysta aż 18 mln Polaków. Jakie zmiany planuje rząd? Prezentujemy najważniejsze założenia. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Nowy Polski Ład - podatki. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Jedną z ważniejszych zmian w projekcie rządzących jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy. W wyniku tej zmiany około 9 milionów osób przestanie płacić podatek PIT. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8 000 zł. Podwyższenie jej do 30 tysięcy bez wątpienia wpłynie na zmniejszenie opodatkowania osób o najniższych dochodach. 

Zmiany w podatkach 2022. Zmiana wysokości progów podatkowych

Od 2022 roku ma ulec zmianie także skala podatkowa. Projekt ustawy zakłada podniesienie progu podatkowego. Drugi prób podatkowy, od którego płaci się 32 proc. podatku, będzie rozpoczynał się po przekroczeniu kwity 120 000 zł rocznego dochodu. Jak szacuje resort finansów, na tej zmianie skorzysta 620 tys. podatników, którzy teraz płacą 32-procentowy podatek, a po zmianie rozliczać się będą według stawki z pierwszego progu, czyli 17 procent. 

Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej

Polski Ład zakłada także zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej. Zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy będą od 2022 roku płacić składkę według tej samej stawki - 9 proc. od podstawy opodatkowania. Do tego zostanie zlikwidowana możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego osób fizycznych. 

Nowy Ład. Podatki. Wprowadzenie "ulgi dla klasy średniej"

Projekt ustawy podatkowej Polskiego Ładu zakłada także ulgi dla osób osiągających roczne przychody w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. Ulga nie będzie jednak przysługiwała osobom  osiągającym przychody z tytułu umów cywilnoprawnych, czy działalności wykonywanej osobiście. Ulga ma pozwolić na zniwelowanie straty spowodowanej zniesieniem możliwości odliczania składki zdrowotnej.

Więcej o: