Dni wolne od pracy 2021. Czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje dzień wolny? Zwróć uwagę na te daty

Ile wolnego czeka nas jeszcze w tym roku? Niestety, niektóre święta przypadają w weekend. To oznacza nieliczne dni wolne od pracy na 2021 rok. Dodatkowo, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje dzień wolny. Znamy odpowiedź. Sprawdź, kiedy odpoczniesz.

Za nami rok pełen niespodzianek. Niestety, w większości przykrych, ponieważ wirus COVID-19 pokrzyżował wiele planów. Obywatele prowadzący własne działalności gospodarcze często musieli zmierzyć się ze spadkiem dochodów, a pracownicy pozostali na przymusowych urlopach, lub utracili pracę. Lekarstwem na stres jest odpoczynek, dlatego warto wiedzieć, kiedy w 2021 roku będziemy mogli jeszcze skorzystać z dni wolnych. Niestety nie będzie ich wiele. Niektóre święta przypadają w weekend, a niektóre nie łączą się z innymi dniami wolnymi, przez co długi weekend może być niemożliwy do zrealizowania. Pracownicy zadają sobie też jedno ważne pytanie. Istotne są święta z 2021 roku, które wypadły w niedzielę. Czy można je odebrać, aby zyskać dodatkowy dzień płatnego urlopu? Sprawdź koniecznie.

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje dzień wolny? Dni ustawowo wolne od pracy nie dla każdego

Zdarza się, że dni wolne które wypadają w niedzielę, czyli dla wielu dzień po prostu wolny od obowiązków, można odzyskać w kolejnym roku. Wielu pracowników zastanawia się więc, czy wypadający w niedzielę 2021 roku 15 Sierpnia, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny można odebrać w innym terminie. Niestety, nie będzie to możliwe dla wszystkich. Niektórzy pracodawcy zgadzają się, aby pracownicy odebrali dzień wolny, jednak dla większości obywateli taka opcja nie będzie możliwa. Zgodnie z ustawą dot. pracy nie przysługuje nam dzień wolny za 15 sierpnia 2021, oraz za inne święta, które przypadają w niedzielę, a które są ustawowo wolne od pracy. Jest to jedynie dobra wola pracodawcy. 

Dni wolne od pracy 2021: Kiedy odpoczniemy? Te święta wypadają w weekend

Rok 2021 niestety nie obfituje w wiele dni wolnych. Skorzystają z nich przede wszystkim te osoby, które pracują w weekendy. Pracownicy placówek państwowych nie mają szans na bonusowe dni urlopu, zwłaszcza w święta Bożego Narodzenia. Kiedy więc możemy odpocząć? Pamiętaj, że za święta wypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek wyznaczyć swoim pracownikom inny dzień wolny od pracy. W 2021 roku będą to dodatkowe dwa dni wolne. Dni wolne powinny zostać wyznaczone w tym samym okresie rozliczeniowym, w jakim wypada święto. Oto lista dni wolnych na 2021.

Święta wolne od pracy wypadające w dni robocze w 2021:

 • 1 stycznia (piątek) - Nowy Rok
 • 6 stycznia (środa) - Święto Trzech Króli
 • 5 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
 • 3 maja (poniedziałek) - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 3 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
 • 1 listopada (poniedziałek) - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości

Święta wolne od pracy wypadające w soboty w 2021:

 • 1 maja (sobota) - Święto Pracy
 • 25 grudnia (sobota) - I dzień Bożego Narodzenia

Święta wolne od pracy wypadające w niedziele w 2021:

 • 4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
 • 23 maja (niedziela) - Zielone Świątki
 • 15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 26 grudnia (niedziela) - II dzień Bożego Narodzenia

Łatwo zauważyć, że w 2021 roku Wigilia wypada w piątek, a Boże Narodzenie w sobotę. Oznacza to, że dla wielu osób świąteczny dzień uroczystej kolacji będzie pracującym, a weekend świąteczny i tak wielu z nas spędziłoby w domu. Sylwester będzie również dniem pracującym, ponieważ wypada w czwartek. Dzięki temu zyskujemy piątek, który łączy się z weekendem, aby odpocząć po hucznym świętowaniu. 

Więcej o: