Powszechny spis ludności 2021. Wystawiono pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę uczestnictwa w spisie

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Nie wszyscy wiedzą, że za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny. Na policję trafiły już wnioski o popełnienie wykroczenia przez osoby, które kategorycznie odmówiły udzielenia rachmistrzowi odpowiedzi na pytania spisowe. Takich wniosków jest blisko 80.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkiem każdego obywatela. Każdy, kto nie dokona samospisu lub odmówi udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi, musi liczyć się z  nałożeniem grzywny. Jak informuje GUS, wniosków o popełnienie wykroczenia trafiło już prawie 80. 

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Narodowy Spis Powszechny. Do kiedy trzeba się spisać? 

Możliwość spisania się mamy do 30 września 2021 roku. W tym roku można to zrobić przez internet za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Od osób, które z jakichś powodów nie mogą wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną pobrane inną metodą:

  • poprzez wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym (nr infolinii spisowej: 22 279 99 99),
  • wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

Narodowy Spis Powszechny. Kara za odmowę udziału w spisie

Odmowa udziału w spisie wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Osoby, które stanowczo odmówią udziału w spisie powszechnym, mogą spodziewać się grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Według danych GUS, na policję wpłynęło blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia przez respondentów, którzy nie udzielili rachmistrzowi odpowiedzi na pytania ze spisu powszechnego. 

Skąd wnioski o popełnienie wykroczenia, skoro spisać można się do 30 września 2021? Stąd, że każdy, kto nie dokona samospisu przez internet powinien spodziewać się telefonu rachmistrza lub jego wizyty. Gdy już zadzwoni lub przyjdzie, nie można wykręcać się od rozmowy z nim i przekonywać, że spiszemy się samodzielnie. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z nami kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się.  

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Sprawdź tożsamość rachmistrza

Pamiętaj jednak, że wskazana jest ostrożność. Warto najpierw sprawdzić osobę, która przedstawia się jako rachmistrz. Niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego. Jego tożsamość można zweryfikować na dwa sposoby:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/,
  • dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).
Więcej o: