Czy urlop wychowawczy jest płatny? Składając wniosek pamiętaj o tym warunku

Urlop wychowawczy nie przysługuje każdemu. Istnieją odpowiednie warunki, aby otrzymać pozwolenie na urlop wychowawczy. Jest on często kontynuacją urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego. Ile trwa urlop wychowawczy i kto może złożyć wniosek? Sprawdź.

Po urodzeniu dziecka konieczne jest pozostanie w domu przez określony czas. W polskim prawie ten okres wynosi 8 tygodni i służy regeneracji sił matki. Po upływie tego wyznaczonego terminu, matka ma prawo wrócić do pracy, lub kontynuować opiekę nad dzieckiem otrzymując dodatkowe wynagrodzenie z tytułu urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego. Pieniądze są wypłacane przez rok od momentu urodzenia dziecka. Po tym czasie nie przysługują już dodatkowe fundusze ze strony pracodawcy, jednak matka ma prawo przebywać na urlopie wychowawczym. Jakie prawa i obowiązki łączą się z tym przywilejem? Okazuje się, że nie przysługuje każdemu. Czy na urlopie wychowawczym są również wypłacane pieniądze? Nie każda rodzicielka będzie mogła skorzystać z tego prawa. Dlaczego?

Zobacz wideo Czy Maffashion chce jeszcze powiększyć rodzinę? Odpowiedź w Plotkersach

Czy urlop wychowawczy jest płatny? Niektóre matki muszą wrócić do pracy

Urlop wychowawczy, to inaczej specjalne uprawnienie, które przysługuje rodzicom po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pieniądze może pobierać tylko jeden z rodziców. W przypadku urlopu wychowawczego, z urlopu mogą skorzystać oboje, albo tylko jedno z nich. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie całkowitej opieki nad dzieckiem, które dla wielu rodzin jest konieczne, ponieważ nie mają komu powierzyć opieki nad roczniakiem. Urlop wychowawczy nie jest płatny i ani pracodawca, ani ZUS nie ma prawa do wypłaty żadnego wynagrodzenia czy zasiłku za czas urlopu wychowawczego. Jest to zatem dobrowolna, zupełnie darmowa opieka nad dzieckiem, ale z poniekąd gwarancją powrotu do pracy, po wykorzystaniu dni, które rodzic przeznaczy na opiekę nad dzieckiem. 

Ile trwa urlop wychowawczy i czy trzeba go wykorzystać w całości?

Urlop wychowawczy może trwać względnie długo, ponieważ jego czas trwania jest przewidziany aż do trzech lat. (36 miesięcy). Przez ten czas oboje rodzice mają prawo wyłączyć się z życia zawodowego i poświęcić rodzinie, jednak bez otrzymywania za to wynagrodzenia. Czas trwania urlopu macierzyńskiego nie jest jednak równy z ukończeniem 3 lat przez dziecko. Można go bowiem wykorzystać do ukończenia przez dziecko lat sześciu. Można rozbić go na części, ale nie ma obowiązku aby z niego skorzystać. 

Czy każdemu przysługuje urlop wychowawczy? Jakie warunki należy spełnić?

Urlop wychowawczy nie przysługuje każdemu. Może ubiegać się o niego pracownica, lub pracownik, a więc osoby, które są zobowiązane umową o pracę, a okres wykonywania zawodu poprzedzający macierzyństwo lub tacierzyństwo wynosił minimum 6 miesięcy. Oznacza to, że urlop wychowawczy to udogodnienie, o które ubiegać mogą się tylko osoby, które mają podpisaną umowę o pracę. 

Więcej o: