Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021. Komu przysługuje? Jest haczyk

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski to jedna z najważniejszych kwestii. Złożenie go poza terminem może mieć wpływ na otrzymywany zasiłek. O czym musimy pamiętać?

Urlop macierzyński i rodzicielski to temat górujący wśród wszystkich przyszłych i aktualnych rodziców. Niezbędne okazuje się jednak złożenie odpowiedniego wniosku, którego terminy są niesamowicie ważną kwestią. Z urlopu może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka. Istnieje także możliwość podzielenia się należnym wolnym.

Zobacz wideo Urlop macierzyński krok po kroku

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021. Na ile dni wolnego możemy liczyć?

Urlop macierzyński i rodzicielski obejmuje okres 52 tygodni. Zwykle gdy mówimy o urlopie macierzyńskim, mamy na myśli ok. 20 tygodni, natomiast w przypadku urlopu rodzicielskiego będzie to 32 tygodnie. Czas trwania zależy także od ilości potomstwa, które przyszło na świat w tym samym czasie. Warto zaznaczyć także, że 14 dni są do wykorzystania obowiązkowo. Tabela wolnego wygląda następująco:

Urlop macierzyński:

  • 20 tygodni wolnego na jedno dziecko
  • 31 tygodni wolnego na dwoje dzieci
  • 33 tygodni wolnego na trójkę dzieci
  • 35 tygodni wolnego na czwórkę dzieci
  • 37 tygodni wolnego na piątkę dzieci

Urlop rodzicielski:

  • 32 tygodni wolnego na jedno dziecko
  • 34 tygodni wolnego na dwójkę dzieci

Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021? Krok po kroku

Prawo do złożenia wniosku urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej matce od dnia rozwiązania ciąży. Mamy na to 21 dni od tego dnia. W przypadku, gdy wniosek nie dotrze w tym terminie do szefostwa, kwota zasiłku zostanie pomniejszona. Działa to w następujący sposób: jeśli złożymy wniosek w odpowiednim terminie, przysługuje nam 80 procent podstawy wymiaru przez cały czas trwania urlopu. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po wyznaczonym terminie, przysługuje nam 100 procent wynagrodzenia jedynie przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Niestety pod koniec urlopu zasiłek będzie obejmował jedynie 60 procent podstawowego wynagrodzenia. Wysokość zasiłku zależy także od wysokości samego wynagrodzenia. Obliczamy go w stosunku procentowym do otrzymywanej dotychczas pensji.

We wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski niezbędne okażą się informacje dotyczące pracownika, pracodawcy oraz nowo narodzonego dziecka. Musimy zawrzeć w nim jego imię i nazwisko, datę urodzenia, okresy wykorzystania urlopów oraz oświadczenie zapewniające, że drugi rodzic nie korzysta w tym samym czasie z prawa do wykorzystania tego samego urlopu.

Więcej o: