Jak złożyć wniosek 300 plus? Uwaga na termin. Niektórzy mogą dostać wypłatę dopiero pod koniec roku

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Opcji jest kilka. Istotny jednak okazuje się termin. To od niego będzie zależała wypłata świadczenia. Tylko część osób dostanie je na początku roku szkolnego. Jak znaleźć się w tej grupie?

300 plus ma być pomocą dla rodziców, którzy muszą skompletować wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Aby je otrzymać, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Pieniądze oferowane przez państwo zostanie wówczas przelane na rachunek bankowy, który już posiadają. Jak złożyć wniosek 300 plus przez bank?

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

300 plus do kiedy składać wnioski? Wypłata będzie zależna od terminu złożenia wniosku

Wnioski o otrzymanie świadczenia 300 plus można składać od 1 lipca 2021 roku do 30 listopada 2021 roku. Termin jest w tym wypadku bardzo istotny, bo to właśnie od niego będzie zależała wypłata środków, które wspomogą nas podczas kompletowania wyprawki szkolnej. Jeżeli uda nam się wypełnić go w lipcu lub sierpniu, pieniądze pojawią się na koncie już we wrześniu. Jeśli natomiast będziemy zwlekać z wypełnieniem wniosku, będziemy musieli liczyć się z faktem, że rząd ma aż dwa miesiące na wypłatę należnych środków, licząc od dnia wpłynięcia odpowiedniego dokumentu.

Jak złożyć wniosek 300 plus? Do wyboru mamy kilka opcji

Tak, jak już pisaliśmy, wnioski możemy składać już od 1 lipca 2021. Możemy zrobić to poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub PUE ZUS. Wypłatą świadczeń zajmie się w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odmowa będzie widoczna zatem na stronie PUE ZUS. Jeśli uważamy, że decyzja jest niemiarodajna, możemy się od niej odwołać poprzez odwołanie do Prezesa ZUS. Następne kroki doprowadzą nas do sądu administracyjnego.

Wniosek o świadczenie 300 plus może złożyć jeden z rodziców. Jeśli zrobią to oboje, wypłata zostanie przelana na konto tego, który zrobi to pierwszy. W przypadku, gdy dziecko objęte jest opieką naprzemienną, wniosek może wpłynąć od obojga. Wówczas pieniądze zostaną przelane na oba konta. Każdy uzyska 150 złotych.

Zdecydowanie się na opcję złożenia wniosku przez bank jest o tyle różnorodne, że każdy bank ma swoją własną instrukcję, którą znajdziemy na stronie bankowości. W wielu przypadkach żadne załączniki nie będą konieczne podczas składania, ale niektórzy rodzice będą musieli zawrzeć dokumenty związane z decyzją sądu dotyczącą opieki naprzemiennej, czy kopię ustalenia opiekuna prawnego dziecka.

Wniosek o 300 plus. Kto może złożyć wniosek o świadczenie?

Oprócz rodziców wniosek mogą złożyć także opiekunowie prawni dziecka, osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem, osoby uczące się i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych lub opiekuńczo-terapeutycznych. Istotny jest jednak fakt, że osoby te mogą wnioskować o świadczenie tylko za pomocą PUE ZUS. Na stronie tej możemy także sprawdzić szczegóły dotyczące złożonego wniosku.

Więcej o: